Navigation Bar
- All-State Music
- Art
- D.E.C.A.
- Drama
- F.B.L.A.
- F.C.C.L.A.
- F.F.A.
- Journalism
- Marching Band
- Music
- SkillsUSA
- Speech
- Spirit Groups
- Student Council
- Basketball
- Cross Country
- Football
- Golf
- Indoor Track
- Alpine Skiing
- Nordic Skiing
- Soccer
- Swimming
- Tennis
- Track & Field
- Volleyball
- Wrestling
- Basketball
- Cross Country
- Football
- Golf
- Indoor Track
- Skiing
- Soccer
- Swimming
- Tennis
- Track & Field
- Volleyball
- Wrestling
- Basketball
- Cross Country
- Drama
- Football
- Golf
- Indoor Track
- Journalism
- Marching Band
- Music
- Skiing
- Soccer
- Speech
- Spirit Groups
- Swimming
- Tennis
- Track & Field
- Volleyball
- Wrestling
- Calendar
- Forms
- Games Wanted
- Handbook
- Officials Wanted
- Related Links
- School Information
- School Rosters
- Sports Medicine
- W.I.A.A.A.
- Transportation Summit
- Officials Dept.
- Official's Education
- Officials Forms
- Officials Wanted
- Basketball
- Cross Country
- Football
- Golf
- Gymnastics
- Indoor Track
- Alpine Skiing
- Nordic Skiing
- Soccer
- Swimming
- Tennis
- Track & Field
- Volleyball
- Wrestling

- All-State Music
- Drama
- Journalism
- Marching Band
- Speech
- Spirit Groups
- Alpine Skiing
- Band
- Basketball
- Cross Country
- Drama
- Football
- Boys Swimming
- Girls Swimming
- Golf
- Indoor Track
- Nordic Skiing
- Soccer
- Spirit Groups
- Student Council
- Tennis
- Track & Field
- Volleyball
- Wrestling
- Join The Ride
- Videos
 

1981 Class AA Girls Track & Field Results
100 M DASH
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Davoll, Tonette
Cheyenne Central
12.90
2ND
Jackson, Betty
Cheyenne Central
12.96
3RD
Whitman, M.
Natrona
13.34
4TH
Echols, V.
Natrona
13.35
5TH
Campbell
Lander
13.40
6TH
Heny
Powell
13.60

 

200 M DASH
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Davoll, Tonette
Cheyenne Central
26.41
2ND
Campbell
Lander
26.68
3RD
Echols, Verba
Natrona
26.99
4TH
Whitman, M.
Natrona
27.01
5TH
Jackson, Betty
Cheyenne Central
27.14
6TH
Heny
Powell
27.6

 

400 M DASH
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Haynes, M.
Sheridan
57.71
2ND
Aguirre
Lander
59.45
3RD
Coulter, S.
Gillette
59.67
4TH
Echols, Verba
Natrona
59.85
5TH
Hubbs
Lander
59.91
6TH
Brinkman, Mary
Cheyenne Central
60.49

 

800 M RUN
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Haynes, Marcy
Sheridan
2:17.94
2ND
Nelson, Denise
Sheridan
2:25.23
3RD
Aguirre
Lander
2:26.81
4TH
Whipple
Green River
2:27.15
5TH
Scheidt, Carlee
Cheyenne East
2:27.47
6TH
Christensen, Marta
Kelly Walsh
2:29.0

 

1600 M RUN
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Goddard, Linda
Gillette
5:26.49
2ND
Marosok, Vicki
Sheridan
5:36.72
3RD
Whipple
Green River
5:40.67
4TH
Steward, Lisa
Cheyenne East
5:42.75
5TH
Jones, Diana
Kelly Walsh
5:45.06
6TH
Sebastian, Linda
Kelly Walsh
NT

 

3200 M RUN
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Goddard, Linda
Gillette
11:29.23
2ND
Marosok, Vickie
Sheridan
12:05.81
3RD
Burch, Kelly
Natrona
12:20.97
4TH
Sebastian, Linda
Kelly Walsh
12:35.99
5TH
Jones, Diana
Kelly Walsh
12:43.63
6TH
Bentzen, Pam
Sheridan
12:46.3

 

100 M HURDLES
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Newcomer, Sharon
Laramie
15.78
2ND
Brown, Brandy
Rock Springs
15.88
3RD
Sylvanus, S.
Cheyenne East
16.37
4TH
Walden, April
Cheyenne Central
16.52
5TH
Phillips, Vickie
Cheyenne East
16.54
6TH
Campvell, Ranae
Cheyenne Central
16.72

 

200 M HURDLES
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Brown, Brandy
Rock Springs
31.17
2ND
Campbell, Ranae
Cheyenne Central
31.31
3RD
Newcomer, S.
Laramie
31.80
4TH
Golden, T.
Sheridan
31.81
5TH
Phillips, Vickie
Cheyenne East
31.92
6TH
Walden, April
Cheyenne Central
NT

 

4 X 100 M RELAY
PLACE
SCHOOL
MARK
1ST
Cheyenne Central
50.52
2ND
Natrona
50.83
3RD
Laramie
51.89
4TH
Cody
51.90
5TH
Sheridan
52.10

 

4 X 200 M RELAY
PLACE
SCHOOL
MARK
1ST
Cheyenne Central
1:48.20
2ND
Cheyenne East
1:48.91
3RD
Natrona
1:50.63
4TH
Worland
1:51.99
5TH
Riverton
1:52.14
6TH
Lander
1:52.95

 

800 M MEDLEY RELAY
PLACE
SCHOOL
MARK
1ST
Sheridan
1:51.90
2ND
Lander
1:53.07
3RD
Worland
1:56.94
4TH
Gillette
1:59.09
5TH
Cheyenne East
1:59.31
6TH
Cody
1:59.49

 

DISCUS
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Mercer, Lori
Cheyenne Central
131'10"
2ND
Tobin, M.
Kelly Walsh
122'7"
3RD
Pierce, Chris
Natrona
121'1"
4TH
Hampton
Worland
111'4"
5TH
Fister
Kelly Walsh
111'

 

HIGH JUMP
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Durnell, Lark
Kelly Walsh
5'4"
2ND
Rogers, Mila
Sheridan
5'2"
3RD
Aguirre, Jody
Lander
5'2"
3RD
Elliott
Lander
5'2"
5TH
Marosok, Theresa
Sheridan
5'0"

 

LONG JUMP
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Thompson, R.
Cheyenne East
16'10.75"
2ND
Campbell, T.
Lander
16'10.5"
3RD
McKee, Keva
Cheyenne Central
16'4"
4TH
Walden, April
Cheyenne Central
16'3"
5TH
Perry
Cody
15'11.5"

 

SHOT PUT
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Mercer, Lori
Cheyenne Central
46'6"
2ND
Jones, P.
Kelly Walsh
38'9"
3RD
Tobin, M.
Kelly Walsh
38'7.5"
4TH
Langaas, Becky
Cheyenne East
38'7"
5TH
Weigel
Worland
38'4"

 

TRIPLE JUMP
PLACE
NAME
SCHOOL
MARK
1ST
Walden, April
Cheyenne Central
34'8.5"
2ND
Durnell, Lark
Kelly Walsh
34'4.5"
3RD
Aguirre, Jody
Lander
34'1.25"
4TH
Perry
Cody
33'9.5"
5TH
Evans
Rock Springs
33'6.25"

 

Return to the 1981 Track & Field Archives Main Page

 

  Untitled Document

Thanks To Our Corporate Sponsors



Untitled Document
HOME - STAFF - BOARD OF DIRECTORS - BACKGROUND
WHSAA
6571 E. 2nd Street
Casper, WY 82609
PH: (307) 577-0614 - FAX: (307) 577-0637

Copyright 2017. All rights reserved. Contact: Webmaster