Casper Events Center
2007 WHSAA 4A State Wrestling
Championship - 1st round
2/23/07-2/24/07

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

2007 WHSAA 4A State Wrestling
Casper Events Center
2/23/07-2/24/07
Championship - 1st round
Weight: 103
Aaron Vye Cheyenne Central Dec Brian Kussy Natrona, 11-4
Kasey Bertagnolli Rock Springs Def Matt Jaquez Cheyenne Central
Mark Harris Green River Fall Nate Clark Laramie, 2:45
Matt Child Cheyenne East Fall John Stevens Kelly Walsh, 1:39
Weight: 112
Tyler Cox Campbell County Fall Joe Baca Cheyenne Central, 3:19
Scott Verner Green River Fall Doug Baldwin Kelly Walsh, 1:41
Jesse Hillhouse Kelly Walsh Fall Wes Cowan Evanston, 2:27
Andy McCulley Rock Springs Fall Jordan Puente Cheyenne East, 1:46
Kris Stenhaug Natrona Fall Cory Price Sheridan, ;47
Cody Cisneros Laramie Fall Garrett Nelson Sheridan, 1:45
Bronson Mitchell Natrona Dec Tucker Young Campbell County, 12-5
Justin Schumacher Green River Fall Nick Steffan Cheyenne Central, 2:15
Weight: 119
Perry McAfee Kelly Walsh Fall Craig Sharpski Sheridan, :44
Mike Shelton Evanston Fall Justice Spriggs Riverton, 1:25
Greg Nelson Rock Springs Dec Laz Benson Natrona, 11-5
Kyle Bertagnolli Rock Springs M-Dec Ethan Bowen Evanston, 13-2
Alan Stuber Campbell County Fall Lucas Leitner Cheyenne East, 1:55
Garth Ginder Natrona Fall Zach Bautista Cheyenne East, 4:51
Brandon Cox Campbell County Fall Isaac Harmon Green River, 4:14
Travis Henderson Green River Fall Tyronne Wood Riverton, :37
Weight: 125
JJ Jackson Kelly Walsh Fall Dillion Karajanis Cheyenne Central, :41
Daniel Ahrenholtz Laramie Dec Shayne Taylor Evanston, 9-8
Tyler Juby Campbell County Fall Preston Antila Green River, 1:51
Wesley Slaugh Rock Springs Def Josh Elder Cody
Dallen Madsen Campbell County Fall Ethan Mozely Green River, 5:08
Grant Gonzalez Cheyenne East Dec Brett Green Sheridan, 6-1
Tom Moran Riverton ST Joe Benson Riverton, 2:28
Garret Brinkman Laramie T-Fall Jarrod Vigil Sheridan, 18-2
Weight: 130
Briston Brenton Natrona T-Fall Justin McCarrel Cheyenne Central, 20-3
Calvin Gunnerson Laramie Fall Casey Garriffa Sheridan, 4:48
Riley Rasmussen Natrona T-Fall Stephen Halstead Rock Springs, 22-7
Joseph Platt Evanston Fall Ethan Riegal Laramie, 4:56
Marc Madsen Campbell County ST Lee Bowman Campbell County, 11-7
Mike More Cheyenne East Fall Nick Wilson Riverton, 4:27
Richard Moore Kelly Walsh Dec Travis Ringler Cody, 15-13
Eric Harris Green River Fall Tyler Hanzlik Cheyenne East, :37
Weight: 135
Jeff Wood Campbell County Fall Keith Harmon Green River, 1:24
Mason Rose Cheyenne East Dec Dan Dean Evanston, 11-4
Bo Leonard Campbell County M-Dec Phillip Young Natrona, 9-1
Ethan Mulhern Cheyenne Central Dec Colt Hamaker Laramie, 5-3
Kyle Hooper Kelly Walsh M-Dec Ben Ross Cody, 11-0
Drake Parker Rock Springs ST Nick Adame Rock Springs, :59
Orlando Rodriguez Riverton T-Fall Luke Bell Cody, 15-0
Jake Sowers Evanston Fall Coley Wondra Natrona, 4:56
Weight: 140
Telbe Storbeck Campbell County Dec Brice Parkhill Natrona, 4-1
Hayden Jones Cheyenne Central ST Thomas Muhlbach Cheyenne Central, 11-7
Adam Morse Kelly Walsh Fall Stewart Ringler Cody, 4:21
Adam Orton Evanston Fall Jason Christensen Laramie, 3:09
Tom Hooper Campbell County Fall Rodney Owens Green River, 2:55
Chase Moody Rock Springs ST Cody Bourrette Rock Springs, 1:37
Dan Markworth Natrona Fall Bryant Michaels Kelly Walsh, 2:27
Bery Tack Cheyenne East M-Dec Mike Wehr Riverton, 24-10
Weight: 145
Brady Burgess Campbell County Fall Mike Gilson Green River, 1:23
Nate Alverson Cheyenne East Fall Brian Davis Cheyenne Central, 1:58
Shane Gamble Natrona Forf Jake Sandoval Sheridan
Rodney Dollar Rock Springs Fall Zach Matteau Kelly Walsh, 3:21
Eric Fabrizius Riverton DQ Tyler Olson Campbell County
Tommy Thoman Green River M-Dec Derek Parrish Laramie, 10-0
Wilson Sheffield Natrona Fall Alex Gwynn Cody, 5:01
Mason Kinion Evanston Fall Sony Schaffer Cheyenne East, 5:55
Weight: 152
Jimmy Owens Natrona Fall Bryce Kmetz Laramie, 3:43
Deric Caves Evanston Fall Matt Booth Kelly Walsh, 2:50
Joe Giralt Kelly Walsh M-Dec Shawn Seppala Evanston, 9-1
Colton Whisonant Cody Dec Kevin West Cheyenne Central, 10-3
Cody Brown Natrona Fall Thaen Watkins Rock Springs, 2:17
Orin Sell Green River Fall Alex Mikhaylov Cheyenne East, 3:26
Grant Burgess Campbell County Dec Derek Griffin Riverton, 10-5
Regan Hunsaker Green River Dec Josh Robinson Campbell County, 4-1
Weight: 160
Nate Myers Natrona Fall Randy Foos Riverton, 2:29
Derek Brazelton Campbell County Fall Caleb Perea Cheyenne Central, 5:50
Tyler Huus Campbell County Fall Christian Johnson Rock Springs, :37
Ethon Hinds Cheyenne East M-Dec Jeff Dunham Green River, 9-0
Mikah Kadera Sheridan Fall James Underwood Kelly Walsh, 2:59
Brad Ramsey Cheyenne Central Dec Josh Shells Riverton, 4-3
James Peters Cody T-Fall Allen Kennedy Evanston, 16-1
Jake Hildebrant Green River Fall Nathan Koyle Evanston, 1:09
Weight: 171
Corbin Jodozi Campbell County Fall Taran Triplet Cheyenne East, :19
Robert Ross Green River Dec Nathan Massie Cheyenne East, 4-3
Franklin Henderson Kelly Walsh T-Fall Carlos Saabedra Evanston, 15-0
Tyson Anderson Green River Fall Mitchell Schoenwolf Natrona, 3:44
Derek Miller Riverton Fall Chris Schultz Campbell County, :36
Miles Nixon Evanston Fall Cody McCalla Sheridan, 3:59
Patrick Hartford Rock Springs Fall Luke Schulz Cody, 4:25
Kyle Brightman Cheyenne Central Fall Mike Owens Natrona, 1:55
Weight: 189
Cody Lawson Natrona Fall Gentry Martin Evanston, 1:04
Jesse Massie Cheyenne East Fall Kyle Bernanski Laramie, 1:39
Craig Morrison Campbell County Fall Kyle Hunter Cody, 3:42
Anthony Fleak Campbell County Dec Jordan McCourt Green River, 15-9
David Nichols Riverton Fall Robert Cordova Rock Springs, :13
Dwight Parker Rock Springs T-Fall Sam Barney Sheridan, 16-1
Justin Willard Evanston Fall Dayton McMillan Cody, 3:17
Michael Poulos Laramie Fall BJ Simpson Natrona, 5:22
Weight: 215
RJ Boylan Campbell County Fall Gabe Lattimer Kelly Walsh, 2:59
Colton Hutchinson Evanston Fall Jason Simmer Cheyenne East, 5:48
Ryan Howell Kelly Walsh Fall Brett Allen Evanston, 5:07
Nathan Bayles Green River Fall James Riggs Natrona, :27
Nick Montano Sheridan Dec Korben Leegaard Campbell County, 3-0
Kevin Norton Laramie Fall Kaleb Howard Riverton, 3:45
Nate Kwedor Natrona Def Bradley Merril Laramie
Skip Crooks Green River Fall Rudy Bernal Cheyenne East, 1:18
Weight: 285
Cody Jamtgaard Campbell County Fall Jeff Hinkle Cody, :35
Bryan McIntyre Sheridan Fall Dillon Elliot Laramie, 2:18
Aaron Tippit Natrona Fall Chris Najera Riverton, 3:39
Jason Svare Laramie Fall Will Laird Evanston, 5:30
Kirby Neuman Natrona Dec Tyler Lynch Kelly Walsh, 0-3
Island Richards Rock Springs M-Dec Dan Olree Evanston, 10-0
Zac Haney Rock Springs Fall Yoyo Jensen Sheridan, 4:52
Eric Backman Cheyenne East Fall Josh Conine Cheyenne Central, :54

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved