Casper Events Center
2007 WHSAA 4A State Wrestling
Championship - 1st round
2/23/07-2/24/07

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Weight Class: 103

Winner School How Opponent School Result
Aaron Vye Cheyenne Central Dec Brian Kussy, (10) Natrona 11-4
Kasey Bertagnolli Rock Springs Def Matt Jaquez, (9) Cheyenne Central
Mark Harris Green River Fall Nate Clark, (9) Laramie 2:45
Matt Child Cheyenne East Fall John Stevens, (9) Kelly Walsh 1:39


 Weight Class: 112

Winner School How Opponent School Result
Tyler Cox Campbell County Fall Joe Baca, (9) Cheyenne Central 3:19
Scott Verner Green River Fall Doug Baldwin, (10) Kelly Walsh 1:41
Jesse Hillhouse Kelly Walsh Fall Wes Cowan, (9) Evanston 2:27
Andy McCulley Rock Springs Fall Jordan Puente, (9) Cheyenne East 1:46
Kris Stenhaug Natrona Fall Cory Price, (9) Sheridan ;47
Cody Cisneros Laramie Fall Garrett Nelson, (11) Sheridan 1:45
Bronson Mitchell Natrona Dec Tucker Young, (9) Campbell County 12-5
Justin Schumacher Green River Fall Nick Steffan, (10) Cheyenne Central 2:15


 Weight Class: 119

Winner School How Opponent School Result
Perry McAfee Kelly Walsh Fall Craig Sharpski, (9) Sheridan :44
Mike Shelton Evanston Fall Justice Spriggs, (10) Riverton 1:25
Greg Nelson Rock Springs Dec Laz Benson, (12) Natrona 11-5
Kyle Bertagnolli Rock Springs M-Dec Ethan Bowen, (9) Evanston 13-2
Alan Stuber Campbell County Fall Lucas Leitner, (12) Cheyenne East 1:55
Garth Ginder Natrona Fall Zach Bautista, (11) Cheyenne East 4:51
Brandon Cox Campbell County Fall Isaac Harmon, (10) Green River 4:14
Travis Henderson Green River Fall Tyronne Wood, (9) Riverton :37


 Weight Class: 125

Winner School How Opponent School Result
JJ Jackson Kelly Walsh Fall Dillion Karajanis, (9) Cheyenne Central :41
Daniel Ahrenholtz Laramie Dec Shayne Taylor, (10) Evanston 9-8
Tyler Juby Campbell County Fall Preston Antila, (10) Green River 1:51
Wesley Slaugh Rock Springs Def Josh Elder, (11) Cody
Dallen Madsen Campbell County Fall Ethan Mozely, (11) Green River 5:08
Grant Gonzalez Cheyenne East Dec Brett Green, (12) Sheridan 6-1
Tom Moran Riverton ST Joe Benson, (10) Riverton 2:28
Garret Brinkman Laramie T-Fall Jarrod Vigil, (11) Sheridan 18-2


 Weight Class: 130

Winner School How Opponent School Result
Briston Brenton Natrona T-Fall Justin McCarrel, (10) Cheyenne Central 20-3
Calvin Gunnerson Laramie Fall Casey Garriffa, (11) Sheridan 4:48
Riley Rasmussen Natrona T-Fall Stephen Halstead, (10) Rock Springs 22-7
Joseph Platt Evanston Fall Ethan Riegal, (11) Laramie 4:56
Marc Madsen Campbell County ST Lee Bowman, (11) Campbell County 11-7
Mike More Cheyenne East Fall Nick Wilson, (9) Riverton 4:27
Richard Moore Kelly Walsh Dec Travis Ringler, (11) Cody 15-13
Eric Harris Green River Fall Tyler Hanzlik, (10) Cheyenne East :37


 Weight Class: 135

Winner School How Opponent School Result
Jeff Wood Campbell County Fall Keith Harmon, (12) Green River 1:24
Mason Rose Cheyenne East Dec Dan Dean, (11) Evanston 11-4
Bo Leonard Campbell County M-Dec Phillip Young, (11) Natrona 9-1
Ethan Mulhern Cheyenne Central Dec Colt Hamaker, (12) Laramie 5-3
Kyle Hooper Kelly Walsh M-Dec Ben Ross, (12) Cody 11-0
Drake Parker Rock Springs ST Nick Adame, (10) Rock Springs :59
Orlando Rodriguez Riverton T-Fall Luke Bell, (11) Cody 15-0
Jake Sowers Evanston Fall Coley Wondra, (12) Natrona 4:56


 Weight Class: 140

Winner School How Opponent School Result
Telbe Storbeck Campbell County Dec Brice Parkhill, (10) Natrona 4-1
Hayden Jones Cheyenne Central ST Thomas Muhlbach, (11) Cheyenne Central 11-7
Adam Morse Kelly Walsh Fall Stewart Ringler, (12) Cody 4:21
Adam Orton Evanston Fall Jason Christensen, (10) Laramie 3:09
Tom Hooper Campbell County Fall Rodney Owens, (11) Green River 2:55
Chase Moody Rock Springs ST Cody Bourrette, (10) Rock Springs 1:37
Dan Markworth Natrona Fall Bryant Michaels, (10) Kelly Walsh 2:27
Bery Tack Cheyenne East M-Dec Mike Wehr, (10) Riverton 24-10


 Weight Class: 145

Winner School How Opponent School Result
Brady Burgess Campbell County Fall Mike Gilson, (9) Green River 1:23
Nate Alverson Cheyenne East Fall Brian Davis, (12) Cheyenne Central 1:58
Shane Gamble Natrona Forf Jake Sandoval, (10) Sheridan
Rodney Dollar Rock Springs Fall Zach Matteau, (12) Kelly Walsh 3:21
Eric Fabrizius Riverton DQ Tyler Olson, (10) Campbell County
Tommy Thoman Green River M-Dec Derek Parrish, (11) Laramie 10-0
Wilson Sheffield Natrona Fall Alex Gwynn, (9) Cody 5:01
Mason Kinion Evanston Fall Sony Schaffer, (10) Cheyenne East 5:55


 Weight Class: 152

Winner School How Opponent School Result
Jimmy Owens Natrona Fall Bryce Kmetz, (9) Laramie 3:43
Deric Caves Evanston Fall Matt Booth, (10) Kelly Walsh 2:50
Joe Giralt Kelly Walsh M-Dec Shawn Seppala, (9) Evanston 9-1
Colton Whisonant Cody Dec Kevin West, (11) Cheyenne Central 10-3
Cody Brown Natrona Fall Thaen Watkins, (11) Rock Springs 2:17
Orin Sell Green River Fall Alex Mikhaylov, (12) Cheyenne East 3:26
Grant Burgess Campbell County Dec Derek Griffin, (10) Riverton 10-5
Regan Hunsaker Green River Dec Josh Robinson, (10) Campbell County 4-1


 Weight Class: 160

Winner School How Opponent School Result
Nate Myers Natrona Fall Randy Foos, (12) Riverton 2:29
Derek Brazelton Campbell County Fall Caleb Perea, (12) Cheyenne Central 5:50
Tyler Huus Campbell County Fall Christian Johnson, (10) Rock Springs :37
Ethon Hinds Cheyenne East M-Dec Jeff Dunham, (11) Green River 9-0
Mikah Kadera Sheridan Fall James Underwood, (11) Kelly Walsh 2:59
Brad Ramsey Cheyenne Central Dec Josh Shells, (10) Riverton 4-3
James Peters Cody T-Fall Allen Kennedy, (11) Evanston 16-1
Jake Hildebrant Green River Fall Nathan Koyle, (12) Evanston 1:09


 Weight Class: 171

Winner School How Opponent School Result
Corbin Jodozi Campbell County Fall Taran Triplet Cheyenne East :19
Robert Ross Green River Dec Nathan Massie, (10) Cheyenne East 4-3
Franklin Henderson Kelly Walsh T-Fall Carlos Saabedra, (9) Evanston 15-0
Tyson Anderson Green River Fall Mitchell Schoenwolf, (12) Natrona 3:44
Derek Miller Riverton Fall Chris Schultz, (10) Campbell County :36
Miles Nixon Evanston Fall Cody McCalla, (10) Sheridan 3:59
Patrick Hartford Rock Springs Fall Luke Schulz, (12) Cody 4:25
Kyle Brightman Cheyenne Central Fall Mike Owens, (10) Natrona 1:55


 Weight Class: 189

Winner School How Opponent School Result
Cody Lawson Natrona Fall Gentry Martin, (11) Evanston 1:04
Jesse Massie Cheyenne East Fall Kyle Bernanski, (11) Laramie 1:39
Craig Morrison Campbell County Fall Kyle Hunter, (12) Cody 3:42
Anthony Fleak Campbell County Dec Jordan McCourt, (12) Green River 15-9
David Nichols Riverton Fall Robert Cordova, (10) Rock Springs :13
Dwight Parker Rock Springs T-Fall Sam Barney, (10) Sheridan 16-1
Justin Willard Evanston Fall Dayton McMillan, (10) Cody 3:17
Michael Poulos Laramie Fall BJ Simpson, (10) Natrona 5:22


 Weight Class: 215

Winner School How Opponent School Result
RJ Boylan Campbell County Fall Gabe Lattimer, (9) Kelly Walsh 2:59
Colton Hutchinson Evanston Fall Jason Simmer, (11) Cheyenne East 5:48
Ryan Howell Kelly Walsh Fall Brett Allen, (11) Evanston 5:07
Nathan Bayles Green River Fall James Riggs, (12) Natrona :27
Nick Montano Sheridan Dec Korben Leegaard, (10) Campbell County 3-0
Kevin Norton Laramie Fall Kaleb Howard, (9) Riverton 3:45
Nate Kwedor Natrona Def Bradley Merril, (10) Laramie
Skip Crooks Green River Fall Rudy Bernal, (9) Cheyenne East 1:18


 Weight Class: 285

Winner School How Opponent School Result
Cody Jamtgaard Campbell County Fall Jeff Hinkle, (10) Cody :35
Bryan McIntyre Sheridan Fall Dillon Elliot, (10) Laramie 2:18
Aaron Tippit Natrona Fall Chris Najera, (11) Riverton 3:39
Jason Svare Laramie Fall Will Laird, (10) Evanston 5:30
Kirby Neuman Natrona Dec Tyler Lynch, (12) Kelly Walsh 0-3
Island Richards Rock Springs M-Dec Dan Olree, (10) Evanston 10-0
Zac Haney Rock Springs Fall Yoyo Jensen, (12) Sheridan 4:52
Eric Backman Cheyenne East Fall Josh Conine, (9) Cheyenne Central :54


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved