Casper Events Center
2007 WHSAA 4A State Wrestling
Championship - Quarterfinals
2/23/07-2/24/07

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Weight Class: 103

Winner School How Opponent School Result
Aaron Vye Cheyenne Central Dec Joe Best, (10) Cheyenne East 9-6
Kasey Bertagnolli Rock Springs Fall Spencer Piplica, (11) Riverton 0.46
Mark Harris Green River Fall JT Zigray, (9) Campbell County 1.29
Seth Harris Green River Fall Matt Child, (11) Cheyenne East 4.27


 Weight Class: 112

Winner School How Opponent School Result
Tyler Cox Campbell County Fall Scott Verner, (9) Green River 3.36
Jesse Hillhouse Kelly Walsh Dec Andy McCulley, (9) Rock Springs 8-4
Kris Stenhaug Natrona Dec Cody Cisneros, (10) Laramie 7-0
Justin Schumacher Green River M-Dec Bronson Mitchell, (10) Natrona 14-4


 Weight Class: 119

Winner School How Opponent School Result
Perry McAfee Kelly Walsh M-Dec Mike Shelton, (10) Evanston 9-1
Kyle Bertagnolli Rock Springs ST Greg Nelson, (11) Rock Springs 6-2
Alan Stuber Campbell County Dec Garth Ginder, (10) Natrona 9-7
Brandon Cox Campbell County Dec Travis Henderson, (10) Green River 6-4


 Weight Class: 125

Winner School How Opponent School Result
JJ Jackson Kelly Walsh Fall Daniel Ahrenholtz, (11) Laramie 1.23
Tyler Juby Campbell County M-Dec Wesley Slaugh, (10) Rock Springs 16-3
Dallen Madsen Campbell County M-Dec Grant Gonzalez, (11) Cheyenne East 12-4
Garret Brinkman Laramie Fall Tom Moran, (12) Riverton 3.23


 Weight Class: 130

Winner School How Opponent School Result
Briston Brenton Natrona Fall Calvin Gunnerson, (11) Laramie 1.20
Joseph Platt Evanston Dec Riley Rasmussen, (11) Natrona 4-1
Mike More Cheyenne East Dec Marc Madsen, (10) Campbell County 8-7
Eric Harris Green River Fall Richard Moore, (10) Kelly Walsh 3.19


 Weight Class: 135

Winner School How Opponent School Result
Jeff Wood Campbell County Fall Mason Rose, (12) Cheyenne East 2.25
Bo Leonard Campbell County Dec Ethan Mulhern, (11) Cheyenne Central 9-5
Kyle Hooper Kelly Walsh Fall Drake Parker, (9) Rock Springs 2.27
Orlando Rodriguez Riverton Dec Jake Sowers, (11) Evanston 10-6


 Weight Class: 140

Winner School How Opponent School Result
Telbe Storbeck Campbell County T-Fall Hayden Jones, (9) Cheyenne Central 15-0
Adam Orton Evanston Fall Adam Morse, (11) Kelly Walsh 3.06
Tom Hooper Campbell County Dec Chase Moody, (11) Rock Springs 11-7
Bery Tack Cheyenne East Dec Dan Markworth, (12) Natrona 7-2


 Weight Class: 145

Winner School How Opponent School Result
Brady Burgess Campbell County T-Fall Nate Alverson, (10) Cheyenne East 16-1
Rodney Dollar Rock Springs Fall Shane Gamble, (11) Natrona 3.02
Eric Fabrizius Riverton Dec Tommy Thoman, (9) Green River 5-0
Mason Kinion Evanston Fall Wilson Sheffield, (10) Natrona 1.41


 Weight Class: 152

Winner School How Opponent School Result
Jimmy Owens Natrona Fall Deric Caves, (11) Evanston 5.58
Joe Giralt Kelly Walsh Fall Colton Whisonant, (12) Cody 5.14
Cody Brown Natrona M-Dec Orin Sell, (11) Green River 17-4
Grant Burgess Campbell County Dec Regan Hunsaker, (12) Green River 4-3


 Weight Class: 160

Winner School How Opponent School Result
Nate Myers Natrona Fall Derek Brazelton, (12) Campbell County 2.49
Tyler Huus Campbell County M-Dec Ethon Hinds, (11) Cheyenne East 11-2
Mikah Kadera Sheridan Fall Brad Ramsey, (10) Cheyenne Central 3:46
James Peters Cody Dec Jake Hildebrant, (12) Green River 8-5


 Weight Class: 171

Winner School How Opponent School Result
Corbin Jodozi Campbell County M-Dec Robert Ross, (10) Green River 15-4
Tyson Anderson Green River Dec Franklin Henderson, (11) Kelly Walsh 9-4
Derek Miller Riverton M-Dec Miles Nixon, (10) Evanston 11-1
Kyle Brightman Cheyenne Central Fall Patrick Hartford, (11) Rock Springs 3.31


 Weight Class: 189

Winner School How Opponent School Result
Cody Lawson Natrona Dec Jesse Massie, (12) Cheyenne East 8-2
Craig Morrison Campbell County ST Anthony Fleak, (11) Campbell County 8-2
David Nichols Riverton M-Dec Dwight Parker, (11) Rock Springs 17-5
Michael Poulos Laramie Dec Justin Willard, (11) Evanston 14-7


 Weight Class: 215

Winner School How Opponent School Result
RJ Boylan Campbell County Fall Colton Hutchinson, (11) Evanston 2.39
Ryan Howell Kelly Walsh Dec Nathan Bayles, (10) Green River 5-2
Kevin Norton Laramie Dec Nick Montano, (12) Sheridan 3-2
Skip Crooks Green River Fall Nate Kwedor, (11) Natrona 1.53


 Weight Class: 285

Winner School How Opponent School Result
Cody Jamtgaard Campbell County Fall Bryan McIntyre, (10) Sheridan 1.03
Aaron Tippit Natrona Fall Jason Svare, (12) Laramie 3.19
Island Richards Rock Springs Fall Kirby Neuman, (11) Natrona 3.11
Eric Backman Cheyenne East Fall Zac Haney, (9) Rock Springs 1.04


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved