Casper Events Center
2007 WHSAA 4A State Wrestling
Consolation - 1st round
2/23/07-2/24/07

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Weight Class: 103

Winner School How Opponent School Result


 Weight Class: 112

Winner School How Opponent School Result
Doug Baldwin Kelly Walsh Dec Joe Baca, (9) Cheyenne Central 6-1
Wes Cowan Evanston Dec Jordan Puente, (9) Cheyenne East 7-4
Garrett Nelson Sheridan Fall Cory Price, (9) Sheridan 2.58
Tucker Young Campbell County Fall Nick Steffan, (10) Cheyenne Central 3:42


 Weight Class: 119

Winner School How Opponent School Result
Justice Spriggs Riverton M-Dec Craig Sharpski, (9) Sheridan 10-1
Laz Benson Natrona Dec Ethan Bowen, (9) Evanston 9-4
Zach Bautista Cheyenne East ST Lucas Leitner, (12) Cheyenne East 8-4
Isaac Harmon Green River Fall Tyronne Wood, (9) Riverton 1.52


 Weight Class: 125

Winner School How Opponent School Result
Dillion Karajanis Cheyenne Central M-Dec Shayne Taylor, (10) Evanston 12-1
Preston Antila Green River Def Josh Elder, (11) Cody
Brett Green Sheridan M-Dec Ethan Mozely, (11) Green River 8-0
Jarrod Vigil Sheridan Fall Joe Benson, (10) Riverton 3.42


 Weight Class: 130

Winner School How Opponent School Result
Justin McCarrel Cheyenne Central Fall Casey Garriffa, (11) Sheridan 3.42
Stephen Halstead Rock Springs Dec Ethan Riegal, (11) Laramie 7-6
Lee Bowman Campbell County Fall Nick Wilson, (9) Riverton 1.53
Travis Ringler Cody Fall Tyler Hanzlik, (10) Cheyenne East 0.55


 Weight Class: 135

Winner School How Opponent School Result
Dan Dean Evanston Fall Keith Harmon, (12) Green River 4.23
Phillip Young Natrona Dec Colt Hamaker, (12) Laramie 5-3
Nick Adame Rock Springs Fall Ben Ross, (12) Cody 4.41
Coley Wondra Natrona Dec Luke Bell, (11) Cody 4-0


 Weight Class: 140

Winner School How Opponent School Result
Thomas Muhlbach Cheyenne Central Dec Brice Parkhill, (10) Natrona 5-3
Jason Christensen Laramie Def Stewart Ringler, (12) Cody INJURY
Cody Bourrette Rock Springs Dec Rodney Owens, (11) Green River 19-14
Mike Wehr Riverton Dec Bryant Michaels, (10) Kelly Walsh 15-8


 Weight Class: 145

Winner School How Opponent School Result
Brian Davis Cheyenne Central M-Dec Mike Gilson, (9) Green River 11-2
Zach Matteau Kelly Walsh Def Jake Sandoval, (10) Sheridan
Tyler Olson Campbell County Fall Derek Parrish, (11) Laramie .59
Alex Gwynn Cody Dec Sony Schaffer, (10) Cheyenne East 3-2


 Weight Class: 152

Winner School How Opponent School Result
Bryce Kmetz Laramie Dec Matt Booth, (10) Kelly Walsh 7-4
Kevin West Cheyenne Central Dec Shawn Seppala, (9) Evanston 4-1
Alex Mikhaylov Cheyenne East Fall Thaen Watkins, (11) Rock Springs 1.57
Derek Griffin Riverton Dec Josh Robinson, (10) Campbell County 7-5


 Weight Class: 160

Winner School How Opponent School Result
Randy Foos Riverton M-Dec Caleb Perea, (12) Cheyenne Central 12-4
Jeff Dunham Green River Fall Christian Johnson, (10) Rock Springs 0.58
Josh Shells Riverton Fall James Underwood, (11) Kelly Walsh 3.29
Nathan Koyle Evanston ST Allen Kennedy, (11) Evanston 0.50


 Weight Class: 171

Winner School How Opponent School Result
Nathan Massie Cheyenne East ST Taran Triplet Cheyenne East 2.27
Mitchell Schoenwolf Natrona Fall Carlos Saabedra, (9) Evanston 0.59
Cody McCalla Sheridan Fall Chris Schultz, (10) Campbell County 2.44
Mike Owens Natrona Dec Luke Schulz, (12) Cody 7-0


 Weight Class: 189

Winner School How Opponent School Result
Kyle Bernanski Laramie Fall Gentry Martin, (11) Evanston 1.34
Kyle Hunter Cody Dec Jordan McCourt, (12) Green River 15-10
Sam Barney Sheridan Fall Robert Cordova, (10) Rock Springs 0.33
Dayton McMillan Cody Dec BJ Simpson, (10) Natrona 7-4


 Weight Class: 215

Winner School How Opponent School Result
Jason Simmer Cheyenne East Fall Gabe Lattimer, (9) Kelly Walsh 1.34
Brett Allen Evanston Dec James Riggs, (12) Natrona 7-1
Korben Leegaard Campbell County Fall Kaleb Howard, (9) Riverton 2.23
Rudy Bernal Cheyenne East Def Bradley Merril, (10) Laramie


 Weight Class: 285

Winner School How Opponent School Result
Dillon Elliot Laramie Fall Jeff Hinkle, (10) Cody 2.14
Will Laird Evanston Dec Chris Najera, (11) Riverton 5-1
Tyler Lynch Kelly Walsh Fall Dan Olree, (10) Evanston 2.03
Yoyo Jensen Sheridan Fall Josh Conine, (9) Cheyenne Central 1.56


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved