Casper Events Center
2007 WHSAA 4A State Wrestling
Championship - Semifinals
2/23/07-2/24/07

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Weight Class: 103

Winner School How Opponent School Result
Kasey Bertagnolli Rock Springs T-Fall Aaron Vye, (11) Cheyenne Central 20-3
Seth Harris Green River ST Mark Harris, (9) Green River


 Weight Class: 112

Winner School How Opponent School Result
Tyler Cox Campbell County T-Fall Jesse Hillhouse, (10) Kelly Walsh 21-6
Justin Schumacher Green River Fall Kris Stenhaug, (10) Natrona 3.07


 Weight Class: 119

Winner School How Opponent School Result
Perry McAfee Kelly Walsh M-Dec Kyle Bertagnolli, (10) Rock Springs 14-1
Alan Stuber Campbell County ST Brandon Cox, (11) Campbell County 13-7


 Weight Class: 125

Winner School How Opponent School Result
JJ Jackson Kelly Walsh Dec Tyler Juby, (10) Campbell County 14-11
Garret Brinkman Laramie Dec Dallen Madsen, (12) Campbell County 5-4


 Weight Class: 130

Winner School How Opponent School Result
Briston Brenton Natrona M-Dec Joseph Platt, (11) Evanston 10-0
Eric Harris Green River Fall Mike More, (11) Cheyenne East 1.39


 Weight Class: 135

Winner School How Opponent School Result
Jeff Wood Campbell County ST Bo Leonard, (12) Campbell County 22-13
Kyle Hooper Kelly Walsh Dec Orlando Rodriguez, (11) Riverton 8-6 OT


 Weight Class: 140

Winner School How Opponent School Result
Telbe Storbeck Campbell County Fall Adam Orton, (12) Evanston 4.39
Tom Hooper Campbell County Dec Bery Tack, (12) Cheyenne East 3-2


 Weight Class: 145

Winner School How Opponent School Result
Brady Burgess Campbell County Dec Rodney Dollar, (11) Rock Springs 8-1
Mason Kinion Evanston Dec Eric Fabrizius, (12) Riverton 2-0


 Weight Class: 152

Winner School How Opponent School Result
Jimmy Owens Natrona Dec Joe Giralt, (12) Kelly Walsh 2-0
Cody Brown Natrona Dec Grant Burgess, (11) Campbell County 8-4


 Weight Class: 160

Winner School How Opponent School Result
Nate Myers Natrona M-Dec Tyler Huus, (12) Campbell County 13-1
Mikah Kadera Sheridan Dec James Peters, (12) Cody 5-0


 Weight Class: 171

Winner School How Opponent School Result
Corbin Jodozi Campbell County Dec Tyson Anderson, (11) Green River 9-5
Kyle Brightman Cheyenne Central Dec Derek Miller, (10) Riverton 7-4


 Weight Class: 189

Winner School How Opponent School Result
Cody Lawson Natrona Dec Craig Morrison, (12) Campbell County 8-2
David Nichols Riverton Dec Michael Poulos, (11) Laramie 6-2


 Weight Class: 215

Winner School How Opponent School Result
RJ Boylan Campbell County Dec Ryan Howell, (11) Kelly Walsh 7-0
Skip Crooks Green River Fall Kevin Norton, (12) Laramie 1.35


 Weight Class: 285

Winner School How Opponent School Result
Cody Jamtgaard Campbell County Fall Aaron Tippit, (11) Natrona 1.59
Eric Backman Cheyenne East Fall Island Richards, (10) Rock Springs 1.02


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved