Casper Events Center
2007 WHSAA 4A State Wrestling
Finals
2/23/07-2/24/07

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Weight Class: 103

Winner School How Opponent School Result
Aaron Vye Cheyenne Central Fall Nate Clark, (9) Laramie 3.19
Mark Harris Green River Dec Matt Child, (11) Cheyenne East 7-2
Seth Harris Green River Dec Kasey Bertagnolli, (10) Rock Springs 6-4 OT


 Weight Class: 112

Winner School How Opponent School Result
Cody Cisneros Laramie Dec Scott Verner, (9) Green River 12-8
Jesse Hillhouse Kelly Walsh Dec Kris Stenhaug, (10) Natrona 1-0
Tyler Cox Campbell County M-Dec Justin Schumacher, (10) Green River 19-8


 Weight Class: 119

Winner School How Opponent School Result
Mike Shelton Evanston Dec Kyle Bertagnolli, (10) Rock Springs 9-8
Travis Henderson Green River Dec Brandon Cox, (11) Campbell County 7-3
Perry McAfee Kelly Walsh Dec Alan Stuber, (12) Campbell County 7-1


 Weight Class: 125

Winner School How Opponent School Result
Brett Green Sheridan Dec Grant Gonzalez, (11) Cheyenne East 8-6
Tyler Juby Campbell County ST Dallen Madsen, (12) Campbell County 3.27
Garret Brinkman Laramie Dec JJ Jackson, (12) Kelly Walsh 1-0


 Weight Class: 130

Winner School How Opponent School Result
Joseph Platt Evanston Dec Mike More, (11) Cheyenne East 3-1
Lee Bowman Campbell County ST Marc Madsen, (10) Campbell County 10-7
Briston Brenton Natrona Dec Eric Harris, (12) Green River 7-3


 Weight Class: 135

Winner School How Opponent School Result
Phillip Young Natrona Fall Ethan Mulhern, (11) Cheyenne Central 2.44
Bo Leonard Campbell County Dec Orlando Rodriguez, (11) Riverton 7-0
Jeff Wood Campbell County M-Dec Kyle Hooper, (12) Kelly Walsh 13-4


 Weight Class: 140

Winner School How Opponent School Result
Hayden Jones Cheyenne Central Dec Dan Markworth, (12) Natrona 4-0
Adam Orton Evanston Dec Bery Tack, (12) Cheyenne East 9-3
Telbe Storbeck Campbell County ST Tom Hooper, (12) Campbell County 2-1OT


 Weight Class: 145

Winner School How Opponent School Result
Nate Alverson Cheyenne East Dec Brian Davis, (12) Cheyenne Central 11-6
Eric Fabrizius Riverton Dec Rodney Dollar, (11) Rock Springs 2-1
Brady Burgess Campbell County Dec Mason Kinion, (12) Evanston 6-4


 Weight Class: 152

Winner School How Opponent School Result
Regan Hunsaker Green River Fall Colton Whisonant, (12) Cody 1:58
Grant Burgess Campbell County Fall Joe Giralt, (12) Kelly Walsh 2:14
Jimmy Owens Natrona ST Cody Brown, (10) Natrona 3-2


 Weight Class: 160

Winner School How Opponent School Result
Jake Hildebrant Green River Dec James Peters, (12) Cody 7-2
Tyler Huus Campbell County Fall Ethon Hinds, (11) Cheyenne East 3.23
Nate Myers Natrona Dec Mikah Kadera, (12) Sheridan 3-2


 Weight Class: 171

Winner School How Opponent School Result
Derek Miller Riverton Dec Tyson Anderson, (11) Green River 9-3
Miles Nixon Evanston Fall Franklin Henderson, (11) Kelly Walsh 2.43
Corbin Jodozi Campbell County Dec Kyle Brightman, (12) Cheyenne Central 2-1


 Weight Class: 189

Winner School How Opponent School Result
Jesse Massie Cheyenne East Dec Craig Morrison, (12) Campbell County 3-2
Dwight Parker Rock Springs Dec Michael Poulos, (11) Laramie 6-5
David Nichols Riverton Dec Cody Lawson, (12) Natrona 5-2


 Weight Class: 215

Winner School How Opponent School Result
Korben Leegaard Campbell County Dec Nick Montano, (12) Sheridan 6-1
Ryan Howell Kelly Walsh Dec Kevin Norton, (12) Laramie 5-3 OT
Skip Crooks Green River Fall RJ Boylan, (11) Campbell County 1.30


 Weight Class: 285

Winner School How Opponent School Result
Island Richards Rock Springs Dec Kirby Neuman, (11) Natrona 4-3
Aaron Tippit Natrona Dec Jason Svare, (12) Laramie 5-1
Cody Jamtgaard Campbell County Fall Eric Backman, (12) Cheyenne East 3.28


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved