Casper, WY
2008 WHSAA 2A State Wrestling Championships
Dubois - 134.50 Points
2/22/08-2/23/08

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

 103 Eddie Collins Record: 26- 7 2nd Place

Result Opponent School How
Won Kalen Hill Cokeville Fall 4:37
Won Walker Noyce Sundance M-Dec 11-1
Won Travis Gaukel Niobrara County Dec 13-6
Lost Max Vichi Big Piney Fall 1:00

 112 Liam Collins Record: 31- 2 1st Place

Result Opponent School How
Won Colten Bruegger Niobrara County T-Fall 15-0
Won Jeff McPartland Hulett Fall :44
Won Luke Honey Upton Dec 4-0
Won Juan Rodriguez Wright Dec 3-2

 119 Jimmy Barr Record: 11-19

Result Opponent School How
Lost Gary Jordan Niobrara County Fall 1:57
Lost Caleb Thomson Upton Dec 5-3

 125 Henry Collins Record: 21-11 4th Place

Result Opponent School How
Won Payton Vigil Greybull/Riverside T-Fall 17-0
Won Taylor Skinner Cokeville T-Fall 17-2
Lost Rodney Teichert Cokeville Fall 2:46
Won Zach Lukehart Moorcroft Fall 3:22
Lost Kyle Studie Moorcroft Fall 2:44

 125 Brandon Grove Record: 20-13 (NonScorer)

Result Opponent School How
Won Wade Houston H.E.M. Fall 1:55
Lost Kyle Studie Moorcroft Fall 3:36
Won Colton Miller Niobrara County Fall 1:51
Lost Zach Lukehart Moorcroft Fall 1:48

 130 Shane Grove Record: 27- 5 3rd Place

Result Opponent School How
Won Josh Obrien Wind River Fall 1:14
Won Curtis Clark Hulett Fall 1:37
Lost Aaron Camis Big Piney Dec 5-2 OT
Won Dayne Chapin Moorcroft Fall 3:22
Won Kyle Larson Thermopolis Fall :31

 130 Joe Bartlett Record: 10-14 (NonScorer)

Result Opponent School How
Lost Jon Kelly Child Cokeville Fall 1:30
Won Wyatt Hill Saratoga Dec 9-3
Lost Curtis Clark Hulett Fall 3:27

 140 Jeremy Brandl Record: 22-10

Result Opponent School How
Won Lincoln Driskill Hulett Dec 6-2
Lost Cameron Brown Niobrara County Dec 5-3
Lost Jon Borah H.E.M. Def INJURY

 152 Robert Betts Record: 24- 9 2nd Place

Result Opponent School How
Won Holden Fauber Wright Fall 3:15
Won Zane Hort Southeast Dec 9-5
Won Jake Dowdy Upton Dec 2-1
Lost Skyler Hoopes Niobrara County Dec 8-1

 160 Levi Vanuga Record: 31- 9 3rd Place

Result Opponent School How
Won Dylan Balstad Thermopolis Fall :17
Lost Brock Hladky Niobrara County Dec 2-1
Won Jorey Gies Shoshoni Fall :39
Won Derrick Moody Cokeville Fall 3:55
Won Jake Smith Wright Fall 1:48
Won Brock Hladky Niobrara County Dec 3-2

 171 Travis Slagowski Record: 17-14

Result Opponent School How
Lost Kyle Herder Niobrara County M-Dec 21-7
Won Vittrio Captain Wind River Dec 6-3
Lost Dan Norskog Thermopolis Dec 12-10

 215 Trent Slagowski Record: 15-16

Result Opponent School How
Lost Leland Pfeifer Hulett Fall 3:29
Won Tanner Moceika Big Piney Fall :14
Lost Levi Bain Wind River Fall 1:59


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved