Casper, WY
2008 WHSAA 2A State Wrestling Championships
Moorcroft - 123.50 Points
2/22/08-2/23/08

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

 103 Garrett Bietz Record: 14-21

Result Opponent School How
Lost Trevor Lange Shoshoni Fall :43
Lost Walker Noyce Sundance Dec 10-6

 103 Cody Ray Record: 9-16 (NonScorer)

Result Opponent School How
Lost Max Vichi Big Piney Fall :52
Lost Derek McGahan Thermopolis Fall :52

 119 Sadie Wagner Record: 9-10

Result Opponent School How
Lost Eddie Whiting Rocky Mountain Def
Lost Padraic Thompson Shoshoni Def

 119 Garrett Traylor Record: 22-16 6th Place

Result Opponent School How
Lost William Larson Thermopolis Fall 5:12
Won Will Romig Burns Fall :25
Won Gary Jordan Niobrara County Dec 10-3
Lost Nikolas Soto Saratoga Dec 7-5
Lost Tyler Hartl Sundance Fall 4:20

 125 Kyle Studie Record: 22- 9 3rd Place

Result Opponent School How
Won Tyler Mead Thermopolis Fall 1:10
Won Brandon Grove Dubois Fall 3:36
Lost Jr Vezain Rocky Mountain Dec 18-14
Won Taylor Skinner Cokeville Fall 1:53
Won Henry Collins Dubois Fall 2:44

 125 Zach Lukehart Record: 33-11 6th Place (NonScorer)

Result Opponent School How
Won Brian Oster Hulett Dec 9-2
Lost Jr Vezain Rocky Mountain Fall 2:14
Won Randy Jinks Southeast Fall 2:31
Won Brandon Grove Dubois Fall 1:48
Lost Henry Collins Dubois Fall 3:22
Lost Taylor Skinner Cokeville Dec 8-3

 130 Dayne Chapin Record: 25- 8 5th Place

Result Opponent School How
Won Tyler Werner Southeast Fall 1:33
Lost Kyle Larson Thermopolis Dec 9-4
Won Ben Anson Greybull/Riverside T-Fall 15-0
Won Ben Scott Lingle-Ft. Laramie T-Fall 21-4
Lost Shane Grove Dubois Fall 3:22
Won Curtis Clark Hulett M-Dec 16-3

 130 Jace Craver Record: 13-15 (NonScorer)

Result Opponent School How
Won Andrew Hauber Hulett Fall 3:15
Lost Aaron Camis Big Piney T-Fall 15-0
Won McKay Tonga Cokeville Dec 7-4
Lost Curtis Clark Hulett Fall 4:22

 135 Trevor Hanson Record: 17-13 5th Place

Result Opponent School How
Won Kirksey Dodd Sundance Dec 6-5
Won Tyler Sanches Big Piney Fall 4:58
Lost Kasey Garnhart Greybull/Riverside Fall 1:28
Lost Doug Jordan Wind River T-Fall 15-0
Won Garrett Haberman Hulett Fall 2:43

 140 Dillion Turner Record: 23-12

Result Opponent School How
Won Jesse Duncan Lingle-Ft. Laramie T-Fall 19-2
Lost Chase Maddock Cokeville Dec 20-13
Won Joe Brown Lingle-Ft. Laramie Fall 2:35
Lost Hadley Harmon Cokeville Dec 8-6

 152 Garrett Lindsey Record: 18-19

Result Opponent School How
Won Derek Dunlap Rocky Mountain Fall 1:23
Lost KC Lahoe Thermopolis Fall :37
Lost Clay Cundall Greybull/Riverside Dec 3-2

 160 Chase Williams Record: 27-12 2nd Place

Result Opponent School How
Won Jorey Gies Shoshoni Fall 1:23
Won Kaleb Hoyt Rocky Mountain Dec 7-2
Won Jake Smith Wright Fall 5:12
Lost Pete Lambert Upton Fall 5:47

 171 Steven Gerber Record: 18-11 4th Place

Result Opponent School How
Won Kyle Herder Niobrara County Dec 6-5
Lost Shane Albert Upton Fall 3:36
Won Dan Norskog Thermopolis Fall 4:10
Lost Chase Potter Lingle-Ft. Laramie Fall 2:19

 285 Bill Royce Record: 25-13 4th Place

Result Opponent School How
Won Matt Crandall Rocky Mountain Fall :46
Lost Wes Ridgeway Greybull/Riverside Fall 2:54
Won Brian McGuire Hulett Fall :32
Won Bob Grandy Southeast Fall 2:22
Won Chance Gonka Shoshoni Fall 1:49
Lost Wes Ridgeway Greybull/Riverside Fall 3:38


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved