Casper, WY
2008 WHSAA 2A State Wrestling Championships
Niobrara County - 147.00 Points Ded: 1.00
2/22/08-2/23/08

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

 103 Travis Gaukel Record: 34-12 5th Place

Result Opponent School How
Won Sawyer Rutt Southeast Fall :25
Won Derek McGahan Thermopolis M-Dec 14-4
Lost Eddie Collins Dubois Dec 13-6
Lost Trevor Lange Shoshoni Dec 8-4
Won Roy Winder Wright M-Dec 17-3

 112 Colten Bruegger Record: 21-17

Result Opponent School How
Lost Liam Collins Dubois T-Fall 15-0
Lost Josh Materi Thermopolis Dec 7-2

 119 Gary Jordan Record: 32- 8

Result Opponent School How
Won Jimmy Barr Dubois Fall 1:57
Lost Chance Maddock Cokeville Dec 14-7
Won Padraic Thompson Shoshoni M-Dec 13-2
Lost Garrett Traylor Moorcroft Dec 10-3

 125 Kyle Hendricks Record: 24-22

Result Opponent School How
Lost Jr Vezain Rocky Mountain Fall 1:15
Won Brian Oster Hulett Fall 4:44
Lost Taylor Skinner Cokeville Dec 4-3

 125 Colton Miller Record: 20- 9

Result Opponent School How
Lost Rodney Teichert Cokeville Fall 1:19
Lost Brandon Grove Dubois Fall 1:51

 135 Lance Hladky Record: 35-11 4th Place

Result Opponent School How
Won John Ryan Upton Fall 3:39
Won Doug Jordan Wind River Dec 4-2
Lost Sullivan Teichert Cokeville Dec 6-5
Won Garrett Haberman Hulett Fall 2:35
Lost Doug Jordan Wind River Dec 4-2

 135 Harley Cushman Record: 3- 9 (NonScorer)

Result Opponent School How
Lost Jacob Buettner Lingle-Ft. Laramie M-Dec 9-1
Lost Tyler Sanches Big Piney M-Dec 12-4

 140 Cameron Brown Record: 41- 6 2nd Place

Result Opponent School How
Won Henry Hoffman Big Piney Fall 2:59
Won Jeremy Brandl Dubois Dec 5-3
Won Brent Horton Wind River Dec 9-7
Lost Josh Pounds Thermopolis Dec 9-3

 145 Ace Thurston Record: 34-15 4th Place

Result Opponent School How
Lost Colten Zier Greybull/Riverside M-Dec 9-1
Won Matt Carr Kaycee Dec 9-2
Won Ian Policky Sundance Fall 2:29
Won James Montez H.E.M. Fall 3:26
Lost Dalton Douglas Upton Dec 10-4

 152 Skyler Hoopes Record: 45- 3 1st Place

Result Opponent School How
Won Eddie Escobedo Saratoga Fall 4:44
Won Jim Fenton Wind River Fall 3:13
Won KC Lahoe Thermopolis Fall 1:38
Won Robert Betts Dubois Dec 8-1

 152 Troy Himes Record: 3-10 (NonScorer)

Result Opponent School How
Lost Zane Hort Southeast Fall 1:27
Lost Holden Fauber Wright M-Dec 13-5

 160 Brock Hladky Record: 33-15 4th Place

Result Opponent School How
Won Hayes Warner Hulett Fall 1:10
Won Levi Vanuga Dubois Dec 2-1
Lost Pete Lambert Upton Dec 9-2
Won Kaleb Hoyt Rocky Mountain Fall 1:33
Lost Levi Vanuga Dubois Dec 3-2

 171 Kyle Herder Record: 23-17 5th Place

Result Opponent School How
Won Travis Slagowski Dubois M-Dec 21-7
Lost Steven Gerber Moorcroft Dec 6-5
Won Todd Baker Burns Dec 10-4
Won Bob Cook Cokeville Dec 8-2
Lost Chase Potter Lingle-Ft. Laramie Dec 6-4
Won Dan Norskog Thermopolis Dec 4-1

 189 Jacob Wasserburg Record: 12-12

Result Opponent School How
Lost Stephen Easton Southeast Fall :55
Lost Chase Wadley Sundance Dec 12-11

 285 CJ Risley Record: 30-15 2nd Place

Result Opponent School How
Won Derek Moore Thermopolis Fall 3:02
Won Chance Gonka Shoshoni Fall 4:18
Lost Sean Thompson Rocky Mountain Fall 1:08


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved