Casper, WY
2008 WHSAA 4A State Wrestling Championships
Results: 152
2/22/08-2/23/08

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Championship - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Cody Brown Natrona County Fall Matt Booth Kelly Walsh 1;42
Alex Coolidge Campbell County Fall Tim Christianson Evanston 2;41
Tommy Thoman Green River Fall James Underwood Kelly Walsh 1;43
Grant Burgess Campbell County Fall Matt Spoon Central 1;20
Tim Hokanson Star Valley Def Arlen Bruce Sheridan
Derek Griffin Riverton Fall Jason Christensen Laramie 3;22
Ethon Hinds East Fall Chad Clark Star Valley 1;43
Hayden Jones Central Fall Cody Bourrette Rock Springs 2;53

 Championship - Quarterfinals

Winner School How Opponent School Result
Cody Brown Natrona County Fall Alex Coolidge Campbell County .40
Grant Burgess Campbell County Dec Tommy Thoman Green River 9-3
Tim Hokanson Star Valley Fall Derek Griffin Riverton 1.48
Hayden Jones Central Dec Ethon Hinds East 6-4

 Consolation - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Matt Booth Kelly Walsh Dec Tim Christianson Evanston 10-7
Matt Spoon Central M-Dec James Underwood Kelly Walsh 15-6
Jason Christensen Laramie Def Arlen Bruce Sheridan
Cody Bourrette Rock Springs Fall Chad Clark Star Valley 2.01

 Consolation - 2nd round

Winner School How Opponent School Result
Ethon Hinds East Fall Matt Booth Kelly Walsh 2.54
Derek Griffin Riverton T-Fall Matt Spoon Central 19-3
Tommy Thoman Green River Dec Jason Christensen Laramie 5-0
Alex Coolidge Campbell County Dec Cody Bourrette Rock Springs 7-0

 Championship - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Cody Brown Natrona County Dec Grant Burgess Campbell County 7-2
Tim Hokanson Star Valley Fall Hayden Jones Central 5;48

 Consolation - 3rd round

Winner School How Opponent School Result
Derek Griffin Riverton Fall Ethon Hinds East 0.32
Tommy Thoman Green River Dec Alex Coolidge Campbell County 5-4

 Consolation - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Derek Griffin Riverton M-Dec Grant Burgess Campbell County 17-4
Hayden Jones Central Dec Tommy Thoman Green River 5-3

 Finals

Winner School How Opponent School Result
Tommy Thoman Green River Dec Grant Burgess Campbell County 2-1
Hayden Jones Central Dec Derek Griffin Riverton 5-0
Cody Brown Natrona County Fall Tim Hokanson Star Valley 3.15


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2005 - All rights reserved