Casper, WY
2011 WHSAA 2A State Wrestling Championships
Results: 130
2/25-26/2011

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Championship - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Kodi French Wright High School Fall Trenton Culp, (11) Burns High School 3:32
Nate Gossens Greybull/Riverside High school Fall Dakota Clark, (9) Niobrara County (Lusk) High School 1:37
Colter Linford Cokeville High School Dec David Englebrecht, (10) Lingle/Ft Laramie High School 7-0
Garth Biebinger Kemmerer High School ST Justin Westwood, (10) Kemmerer High School 17-2
Liam Kautz Southeast High School T-Fall Franklin Prendergast, (11) Greybull/Riverside High school 16-1
Dylan Snodgrass Saratoga High School Fall Austin Barnes, (9) Lingle/Ft Laramie High School :39
Cooper Letellier Hulett High School Def Hyrum Hopkin, (9) Lovell High School INJURY
Jake Jones Rocky Mountain High School Fall Brandon Miner, (12) Moorcroft High School 5:07

 Championship - Quarterfinals

Winner School How Opponent School Result
Nate Gossens Greybull/Riverside High school Fall Kodi French, (9) Wright High School 3:06
Garth Biebinger Kemmerer High School Dec Colter Linford, (10) Cokeville High School 6-0
Dylan Snodgrass Saratoga High School Fall Liam Kautz, (11) Southeast High School 2:40
Jake Jones Rocky Mountain High School Fall Cooper Letellier, (11) Hulett High School 5:14

 Consolation - 1st round

Winner School How Opponent School Result
Trenton Culp Burns High School Fall Dakota Clark, (9) Niobrara County (Lusk) High School :32
Justin Westwood Kemmerer High School Fall David Englebrecht, (10) Lingle/Ft Laramie High School 3:53
Franklin Prendergast Greybull/Riverside High school Dec Austin Barnes, (9) Lingle/Ft Laramie High School 8-7
Brandon Miner Moorcroft High School Forf Hyrum Hopkin, (9) Lovell High School

 Consolation - 2nd round

Winner School How Opponent School Result
Cooper Letellier Hulett High School Fall Trenton Culp, (11) Burns High School 3:13
Justin Westwood Kemmerer High School Dec Liam Kautz, (11) Southeast High School 5-3
Colter Linford Cokeville High School Fall Franklin Prendergast, (11) Greybull/Riverside High school 1:34
Brandon Miner Moorcroft High School Dec Kodi French, (9) Wright High School 4-2

 Championship - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Nate Gossens Greybull/Riverside High school Dec Garth Biebinger, (12) Kemmerer High School 3-2
Jake Jones Rocky Mountain High School Fall Dylan Snodgrass, (11) Saratoga High School 3:44

 Consolation - 3rd round

Winner School How Opponent School Result
Justin Westwood Kemmerer High School Dec Cooper Letellier, (11) Hulett High School 6-4
Colter Linford Cokeville High School Dec Brandon Miner, (12) Moorcroft High School 2-0 OT

 Consolation - Semifinals

Winner School How Opponent School Result
Garth Biebinger Kemmerer High School M-Dec Justin Westwood, (10) Kemmerer High School 11-2
Dylan Snodgrass Saratoga High School Fall Colter Linford, (10) Cokeville High School :51

 Finals

Winner School How Opponent School Result
Colter Linford Cokeville High School Fall Justin Westwood, (10) Kemmerer High School 1:30
Garth Biebinger Kemmerer High School Fall Dylan Snodgrass, (11) Saratoga High School 4:14
Nate Gossens Greybull/Riverside High school Dec Jake Jones, (10) Rocky Mountain High School 4-3


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2008 - All rights reserved