Licensed to Powell Swim Club       HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 12/9/2016 05:57 PM
                          Lander @ Powell - 12/9/2016                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lander  'A'                                 1:50.00    1:52.10          8  
     1) Hulme, Lucas JR                 2) Kinney, Colin JR               
     3) Brinda, Ryan FR                 4) Martinsen, Treyton SR          
       29.94                                                               
  2 Powell High School  'A'                     1:43.77    1:55.88          4  
     1) Fuller, Jared JR                2) Creed, Kacey JR                
     3) Kuntz, Joe SR                   4) Spann, Richard FR              
       31.55                                                               
  3 Powell High School  'B'                          NT    2:04.49          2  
     1) Schiller, Braden JR             2) Magill, Nate SR                
     3) Asay, Gavin JR                  4) Wilkerson, Hudson JR           
       32.69                                                               
 -- Powell High School  'C'                          NT         DQ        
     1) Davis, Ky JR                    2) Hogen, Bryce FR                
     3) Cannazario, Ben FR              4) Allred, Dallin FR              
       37.33                                                               
 -- Lander  'B'                                 2:10.00         DQ        
     1) Kreager, Noah SR                2) Wright, Jordan JR              
     3) Roy, Gavin SR                   4) Ellis, Richard JR              
       34.09                                                               
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:02.50  4A
        2:15.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huelskamp, Caleb    SO LAN                  1:49.94    1:58.63 4A       6  
       25.17    55.45                                                      
  2 Rogers, Joe         SO POW                  2:22.44    2:18.87          4  
       31.39  1:07.55                                                      
  3 Ratliff, Bryce      JR LAN                  2:15.73    2:37.65          3  
       34.94  1:13.91                                                      
  4 Edinger, Kyle       SR LAN                  2:43.11    2:55.43          2  
       39.98  1:25.32                                                      
  5 Cannazario, Ben     FR POW                       NT    3:09.77          1  
       41.54  1:28.93                                                      
 -- Cox, Jay            FR POW                       NT         DQ        
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:21.50  4A
        2:35.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kulow, Nick         FR LAN                  2:35.00    2:13.61 4A       6  
       29.13                                                               
  2 Creed, Kacey        JR POW                  2:13.42    2:16.45 4A       4  
       28.26                                                               
  3 Spann, Richard      FR POW                  2:24.39    2:26.85 3A       3  
       28.83                                                               
  4 Kuntz, Joe          SR POW                  2:27.86    2:32.02 3A       2  
       30.45                                                               
  5 Ellis, Richard      JR LAN                  2:26.85    2:34.02 3A       1  
       33.46                                                               
  6 Blunck, Erik        SO LAN                       NT    2:45.14        
       30.51                                                               
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.65  4A
          26.50  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinsen, Treyton  SR LAN                    23.02      23.97 4A       6  
  2 Lopez, Chris        SO POW                    27.63      26.47 3A       4  
  3 Larson, Chris       SR LAN                    26.33      26.69          3  
  4 Wilson, Trenton     SO POW                    27.73      27.35          2  
  5 Wilkerson, Dilling  JR POW                    29.33      27.78          1  
  6 Wilkerson, Hudson   JR POW                    27.68     x27.87        
  7 Fuller, Jared       JR POW                    28.83     x28.37        
  8 Wright, Jordan      JR LAN                    28.46      28.75        
  9 Williams, Spencer   JR LAN                    28.11     x28.83        
 10 Wright, Brendan     FR LAN                       NT     x29.98        
 11 Kinney, Mason       FR LAN                       NT     x30.71        
 12 Kistemann, Micah    SO LAN                       NT     x32.67        
 13 Layton, Auston      SR POW                    35.61     x32.83        
 14 Lamorreux, Cade     JR POW                       NT     x33.81        
 15 Nelson, Tim         SO LAN                    26.50     x35.01        
 16 Allred, Dallin      FR POW                       NT     x38.30        
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving 3A = 145/4A = 180
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilkerson, Hudson   JR POW                   206.55     196.70          6  
  2 Magill, Nate        SR POW                   176.30     187.35          4  
  3 Kreager, Noah       SR LAN                   198.50     156.40          3  
  4 Hogen, Bryce        FR POW                       NP     117.60          2  
  5 Hanson, Alex        FR POW                       NP    x114.70        
  6 Hulme, Lucas        JR LAN                       NP     106.85          1  
  7 Plaisted, Preston   FR LAN                       NP     100.25        
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:03.50  4A
        1:14.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brinda, Ryan        FR LAN                  1:14.00      59.62 4A       6  
       28.09                                                               
  2 Creed, Kacey        JR POW                    57.98    1:00.52 4A       4  
       28.58                                                               
  3 Kuntz, Joe          SR POW                  1:06.47    1:06.91 3A       3  
       30.41                                                               
  4 Asay, Gavin         JR POW                  1:08.96    1:07.38 3A       2  
       30.50                                                               
  5 Hulme, Lucas        JR LAN                  1:14.30    1:09.69 3A       1  
       32.62                                                               
  6 Roy, Gavin          SR LAN                  1:01.25    1:12.92 3A     
       32.77                                                               
  7 Ellis, Richard      JR LAN                  1:17.53   x1:16.34        
       35.10                                                               
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.50  4A
          59.60  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Colin       JR LAN                    51.50      55.34 3A       6  
       27.01                                                               
  2 Lopez, Chris        SO POW                  1:00.61    1:00.75          4  
       29.42                                                               
  3 Larson, Chris       SR LAN                    56.53    1:02.41          3  
       29.41                                                               
  4 Ratliff, Bryce      JR LAN                  1:00.94    1:02.46          2  
       30.18                                                               
  5 Schiller, Braden    JR POW                  1:03.51    1:02.57          1  
       29.60                                                               
  6 Blunck, Erik        SO LAN                  1:05.46   x1:04.40        
       31.33                                                               
  7 Wright, Brendan     FR LAN                       NT   x1:10.55        
       34.35                                                               
  8 Davis, Ky           JR POW                  1:11.95    1:10.77        
       33.73                                                               
  9 Winn, Wilson        SO LAN                  1:18.17   x1:11.83        
       34.30                                                               
 10 Hanson, Alex        FR POW                       NT   x1:12.21        
       32.97                                                               
 11 Hogen, Bryce        FR POW                       NT   x1:15.27        
       34.60                                                               
 12 Kinney, Mason       FR LAN                       NT   x1:18.31        
       38.25                                                               
 13 Cannazario, Ben     FR POW                       NT   x1:20.54        
       37.43                                                               
 -- Cox, Jay            FR POW                       NT         DQ        
 -- Bitzas, Christian   JR POW                       NT         DQ        
       47.67                                                               
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:37.00  4A
        6:25.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huelskamp, Caleb    SO LAN                  5:11.44    5:51.37 3A       6  
       29.09  1:03.04  2:13.98                                             
  2 Wilson, Trenton     SO POW                  6:10.31    6:20.14 3A       4  
       31.58  1:07.09  2:23.08                                             
  3 Asay, Gavin         JR POW                  5:58.72    6:25.41          3  
       30.69  1:07.05  2:25.14                                             
  4 Edinger, Kyle       SR LAN                  6:51.74    7:44.26          2  
       38.80  1:22.89  2:55.47                                             
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lander  'A'                                 1:45.00    1:49.85          8  
     1) Kulow, Nick FR                  2) Ratliff, Bryce JR              
     3) Wright, Jordan JR               4) Larson, Chris SR               
       24.50                                                               
  2 Powell High School  'A'                     1:50.73    1:53.23          4  
     1) Wilkerson, Hudson JR            2) Wilson, Trenton SO             
     3) Schiller, Braden JR             4) Lopez, Chris SO                
       28.20                                                               
  3 Powell High School  'B'                     1:55.13    1:55.05          2  
     1) Magill, Nate SR                 2) Wilkerson, Dillinger JR        
     3) Asay, Gavin JR                  4) Rogers, Joe SO                 
       29.10                                                               
  4 Lander  'B'                                 2:00.00    1:57.31        
     1) Huelskamp, Caleb SO             2) Kinney, Mason FR               
     3) Plaisted, Preston FR            4) Blunck, Erik SO                
       24.11                                                               
  5 Lander  'C'                                 2:10.00   x1:59.71        
     1) Kinney, Colin JR                2) Wright, Brendan FR             
     3) Nelson, Tim SO                  4) Williams, Spencer JR           
       26.00                                                               
  6 Lander  'D'                                 2:30.00   x2:18.83        
     1) Roy, Gavin SR                   2) Edinger, Kyle SR               
     3) Winn, Wilson SO                 4) Kistemann, Micah SO            
       28.08                                                               
  7 Powell High School  'C'                     2:03.15   x2:36.12        
     1) Layton, Auston SR               2) Lamorreux, Cade JR             
     3) Allred, Dallin FR               4) Bitzas, Christian JR           
       33.92                                                               
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:04.00  4A
        1:13.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spann, Richard      FR POW                  1:04.55    1:02.82 4A       6  
       30.44                                                               
  2 Brinda, Ryan        FR LAN                  1:13.00    1:03.06 4A       4  
       30.78                                                               
  3 Roy, Gavin          SR LAN                    59.64    1:06.91 3A       3  
       33.16                                                               
  4 Martinsen, Treyton  SR LAN                  1:05.98    1:08.49 3A       2  
       32.63                                                               
  5 Fuller, Jared       JR POW                  1:06.99    1:08.92 3A       1  
       32.74                                                               
  6 Kinney, Colin       JR LAN                  1:03.20   x1:08.97 3A     
       33.97                                                               
  7 Schiller, Braden    JR POW                  1:08.17    1:11.80 3A     
       34.77                                                               
  8 Kreager, Noah       SR LAN                  1:10.49   x1:14.93        
       36.14                                                               
  9 Plaisted, Preston   FR LAN                       NT   x1:19.64        
       38.34                                                               
 10 Davis, Ky           JR POW                  1:21.13   x1:27.66        
       43.02                                                               
 11 Layton, Auston      SR POW                  1:53.75   x1:49.37        
       53.57                                                               
 -- Allred, Dallin      FR POW                       NT         DQ        
       55.37                                                               
 -- Bitzas, Christian   JR POW                       NT         DQ        
     1:00.73                                                               
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:11.00  4A
        1:19.50  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kulow, Nick         FR LAN                  1:19.50    1:10.80 4A       6  
       33.69                                                               
  2 Wilkerson, Dilling  JR POW                  1:16.24    1:16.47 3A       4  
       35.57                                                               
  3 Magill, Nate        SR POW                  1:11.99    1:17.89 3A       3  
       36.35                                                               
  4 Wright, Jordan      JR LAN                  1:13.73    1:19.99          2  
       38.95                                                               
  5 Rogers, Joe         SO POW                  1:18.65    1:20.46          1  
       37.22                                                               
  6 Williams, Spencer   JR LAN                  1:20.71    1:24.34        
       39.62                                                               
  7 Kistemann, Micah    SO LAN                       NT   x1:31.75        
       41.98                                                               
  8 Winn, Wilson        SO LAN                  2:00.96   x1:36.95        
       45.87                                                               
  9 Nelson, Tim         SO LAN                  1:38.09   x1:38.07        
       45.80                                                               
 10 Lamorreux, Cade     JR POW                       NT   x1:54.90        
       49.74                                                               
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lander  'A'                                 3:50.00    3:48.97          8  
     1) Brinda, Ryan FR                 2) Huelskamp, Caleb SO            
     3) Larson, Chris SR                4) Kulow, Nick FR                 
       26.73    53.95                                                      
  2 Powell High School  'A'                     3:50.26    3:56.83          4  
     1) Kuntz, Joe SR                   2) Lopez, Chris SO                
     3) Spann, Richard FR               4) Creed, Kacey JR                
       28.27    58.52                                                      
  3 Lander  'B'                                 4:15.00    4:25.33          2  
     1) Martinsen, Treyton SR           2) Blunck, Erik SO                
     3) Kinney, Mason FR                4) Ratliff, Bryce JR              
       26.29    56.16                                                      
  4 Lander  'C'                                 4:20.00   x4:39.38        
     1) Hulme, Lucas JR                 2) Edinger, Kyle SR               
     3) Wright, Brendan FR              4) Ellis, Richard JR              
       28.68    59.24                                                      
  5 Powell High School  'B'                     4:07.25    4:40.81        
     1) Fuller, Jared JR                2) Wilkerson, Dillinger JR        
     3) Wilson, Trenton SO              4) Rogers, Joe SO                 
       31.30  1:06.90                                                      
  6 Powell High School  'C'                     4:35.63   x5:57.73        
     1) Layton, Auston SR               2) Davis, Ky JR                   
     3) Bitzas, Christian JR            4) Hanson, Alex FR                
       41.51  1:29.40                                                      
 
                    Combined Team Scores - Through Event 12                    
 
  1. Lander                              100   2. Powell High School                   85