Licensed to Riverton High School Swim Team
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 12/17/2016 11:42 AM
                        Boys  Invite 2016 - 12/17/2016                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Laramie High School  'A'                    1:49.41    1:45.85         32  
       26.62    31.32    25.40    22.51                                    
  2 Campbell County High School-WY  'A'         1:44.58    1:46.40         26  
       27.94    28.82    25.74    23.90                                    
  3 Lander  'A'                                 1:55.00    1:54.16         24  
     1) Brinda, Ryan                    2) Kinney, Colin                  
     3) Hulme, Lucas                    4) Martinsen, Treyton             
       28.43    32.47    29.08    24.18                                    
  4 Campbell County High School-WY  'B'         1:53.21   x2:00.64        
       31.86    31.67    32.38    24.73                                    
  5 Lander  'B'                                 2:10.00   x2:04.94        
     1) Kulow, Nick                     2) Nelson, Tim                    
     3) Blunck, Erik                    4) Huelskamp, Caleb               
       31.82    40.08    29.23    23.81                                    
  6 Laramie High School  'B'                    2:04.13   x2:05.15        
       32.26    38.28    28.06    26.55                                    
  7 Douglas Bearcats-WY  'A'                         NT    2:11.00         22  
     1) Back, Tony                      2) Madewell, Braedon              
     3) Weiss, Trentn 18                4) Layher, Sawyer                 
       38.59    39.16    27.67    25.58                                    
  8 Riverton High School  'A'                   2:06.54    2:15.80         20  
     1) Gorley, Trystan                 2) Shroyer, Nate                  
     3) Spearman, Chase                 4) Kraft, Michael                 
       34.36    35.72    36.41    29.31                                    
  9 Laramie High School  'C'                         NT   x2:25.58        
       36.61    36.66    39.03    33.28                                    
 10 Lander  'C'                                      NT   x2:28.69        
     1) Ellis, Richard                  2) Kistemann, Micah               
     3) Edinger, Kyle                   4) Kinney, Mason                  
       35.37    41.31    40.33    31.68                                    
 11 Lander  'D'                                      NT   x2:46.55        
     1) Kreager, Noah                   2) Larson, Chris                  
     3) Winn, Wilson                    4) Wright, Ricky                  
       33.87    36.97    24.47  1:11.24                                    
 12 Riverton High School  'B'                        NT   x2:47.35        
     1) Allen, Josh                     2) Williams, Alex                 
     3) Shoopman, Ashton                4) Munda, Cesar                   
       40.35    36.68    56.46    33.86                                    
 -- Campbell County High School-WY  'C'              NT         DQ        
       33.97    40.13    33.31    29.43                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:02.50  4A
        2:15.00  3A
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Poley, Gunnar D     15 Camels-WY            1:59.98    1:53.04 4A      16  
      23.75   27.78   30.05   31.46                                
  2 Kulow, Nick            LAN                  2:00.00    1:55.21 4A      13  
      26.52   28.70   30.35   29.64                                
  3 Mittelstaedt, Matt     LAR                  1:59.13    1:55.23 4A      12  
      26.34   29.19   29.89   29.81                                
  4 Huelskamp, Caleb       LAN                  1:49.94    1:57.80 4A      11  
      25.28   29.94   31.26   31.32                                
  5 Barton, Cole J      16 Camels-WY            2:02.50    2:02.73 3A      10  
      28.18   32.10   31.08   31.37                                
  6 Fontana, Connor A   15 LAR                  2:01.76    2:04.05 3A       9  
      27.13   30.95   32.50   33.47                                
  7 Weiss, Trentn       18 DOU-WY                    NT    2:04.27 3A       7  
      28.42   30.99   31.88   32.98                                
  8 Brandon, Jordan     16 Camels-WY            2:02.50    2:05.55 3A       5  
      27.53   31.46   33.50   33.06                                
  9 Glaser, Nick P      16 Camels-WY            2:10.65    2:07.12 3A       4  
      29.02   32.34   33.03   32.73                                
 10 Buckman, Alex       17 LAR                  2:15.07    2:09.54 3A       3  
      29.88   33.10   33.52   33.04                                
 11 Clerkin, Sean       14 LAR                  2:12.10    2:10.57 3A       2  
      28.86   33.38   34.70   33.63                                
 12 Settlemire, Ashton     RIV                  2:21.16    2:15.09          1  
      29.82   33.63   36.11   35.53                                
 13 Ellis, Richard         LAN                  2:20.44    2:15.57        
      31.33   34.87   36.29   33.08                                
 14 Willardson, Elijah  14 Camels-WY            2:18.76   x2:20.15        
      30.96   34.53   36.85   37.81                                
 15 Larson, Chris          LAN                  2:16.03    2:23.59        
      30.58   35.32   38.40   39.29                                
 16 Blunck, Erik           LAN                  2:29.58   x2:33.76        
      32.72   38.47   41.19   41.38                                
 17 Yorgeson, Holden       RIV                       NT    2:43.51        
      36.07   42.54   43.56   41.34                                
 18 Baird, Grady M      14 Camels-WY                 NT   x2:50.95        
      36.86   44.71   45.45   43.93                                
 19 Kinney, Mason          LAN                       NT   x2:54.80        
      39.47   45.07   46.19   44.07                                
 20 Edinger, Kyle          LAN                  2:43.11   x2:56.15        
      40.94   44.12   47.32   43.77                                
 21 Munda, Cesar           RIV                  3:13.91    3:10.86        
      42.15   47.30   50.01   51.40                                
 22 Shoopman, Ashton       RIV                  3:30.74    3:41.67        
      46.17   57.17 1:01.30   57.03                                
 -- Stevens, Trevon        RIV                  3:00.83         DQ        
      34.95   39.39   41.05   39.84                                
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:21.50  4A
        2:35.00  3A
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeYoung, Max        14 LAR                  2:19.52    2:08.97 4A      16  
      27.15   30.38   41.42   30.02                                
  2 Bonar, Austin L     16 Camels-WY            2:09.87    2:10.48 4A      13  
      26.71   33.62   39.56   30.59                                
  3 Morton, Trevor L    17 Camels-WY            2:12.96    2:15.13 4A      12  
      29.61   36.76   36.24   32.52                                
  4 Pickard, Logan      17 LAR                  2:19.65    2:18.21 4A      11  
      28.49   33.98   43.20   32.54                                
  5 Christensen, Corte  15 Camels-WY            2:21.06    2:18.77 4A      10  
      29.52   36.13   39.87   33.25                                
  6 Albers, JR A        15 Camels-WY            2:25.56    2:19.51 4A       9  
      28.79   35.71   43.44   31.57                                
  7 Brinda, Ryan           LAN                  2:15.00    2:20.71 4A       7  
      28.93   36.04   42.79   32.95                                
  8 Kinney, Colin          LAN                  2:23.69    2:26.34 3A       5  
      30.45   36.94   44.47   34.48                                
  9 Kulow, Nick            LAN                  2:13.61    2:28.73 3A       4  
      30.19   39.36   43.21   35.97                                
 10 Fisher, Mathew         RIV                  2:28.64    2:32.06 3A       3  
      32.35   39.98   47.01   32.72                                
 11 Martinsen, Treyton     LAN                  2:34.76    2:33.81 3A       2  
      32.15   38.91   47.22   35.53                                
 12 Coleman, Isaac      17 LAR                  2:40.87    2:41.56          1  
      33.98   43.34   46.17   38.07                                
 13 Winn, Wilson           LAN                  3:27.87   x3:09.76        
      43.14   52.66   53.28   40.68                                
 14 Wordan, Chord          LAR                       NT    3:11.36        
      40.82   47.70   54.28   48.56                                
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.65  4A
          26.50  3A
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conklin, Ty D       17 Camels-WY              23.20      22.36 4A      16  
  2 Franc, Jesse        16 LAR                    23.76      23.60 4A      13  
  3 Huelskamp, Caleb       LAN                    24.11      23.91 4A      12  
  4 Richardson, Jacob   15 LAR                    24.10      24.25 4A      11  
  5 Martinsen, Treyton     LAN                    23.02      24.45 4A      10  
  6 Hoffmann, Landon J  15 Camels-WY              25.37      24.81 3A       9  
  7 Jessen, Tanner A    16 Camels-WY              26.84      25.50 3A       7  
  8 Brinda, Ryan           LAN                       NT      25.58 3A       5  
  9 Kinney, Colin          LAN                    24.77      25.91 3A       4  
 10 Vincent, Paul       17 Camels-WY              27.25      26.06 3A       3  
 11 Deaton, Brayden     16 Camels-WY              27.65     x26.26 3A     
 12 Layher, Sawyer         DOU-WY                 27.02      26.29 3A       2  
 13 Hulme, Lucas           LAN                    25.17     x26.38 3A     
 14 Bienz, Bryce        14 LAR                    26.37      26.89          1  
 15 Pilon, Colton       15 Camels-WY              27.98     x27.21        
 16 Larson, Chris          LAN                    26.33     x27.62        
 17 Kraft, Michael         RIV                    27.39      28.08        
 18 Plaisted, Preston      LAN                       NT     x28.15        
 19 Ellis, Richard         LAN                    28.43     x28.19        
 20 Vargas, Nathan      16 Camels-WY              28.74     x28.42        
 21 Vaughn, Corben C    15 Camels-WY                 NT     x28.79        
 22 Countryman, Garret     LAN                       NT     x29.31        
 23 Kreager, Noah          LAN                    30.60     x29.64        
 24 Blunck, Erik           LAN                    29.45     x29.81        
 25 Spearman, Chase        RIV                    29.62      30.79        
 26 Wilcox, Carlton        LAR                    30.74      30.95        
 27 Kistemann, Micah       LAN                    32.67     x31.85        
 28 Muentzer, Jacob        LAR                    32.06     x32.09        
 29 Skagen, DJ             LAR                    34.43     x32.81        
 30 Kinney, Mason          LAN                    30.71     x32.93        
 31 Gauthier, Spencer   14 Camels-WY              34.23     x33.46        
 32 Edinger, Kyle          LAN                    33.40     x34.43        
 33 Winn, Wilson           LAN                    32.99     x34.56        
 34 Nelson, Tim            LAN                    34.64     x34.76        
 35 Hatfield, Mitch        DOU-WY                    NT      34.78        
 36 Allen, Josh            RIV                    34.12      34.93        
 37 Jackson, Chance        LAR                    33.43     x35.57        
 38 Westervelt, Mason   14 Camels-WY                 NT     x36.67        
 39 Jackson, Cooper        LAR                       NT     x37.99        
 40 Davis, Mackie          LAR                    44.27     x40.66        
 41 Wright, Ricky          LAN                       NT     x57.80        
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vaughn, Corben C    15 Camels-WY             245.20     235.65         16  
  2 Bury, Chris         15 LAR                   218.55     210.95         13  
  3 Kreager, Noah          LAN                   198.50     169.60         12  
  4 Westervelt, Mason   14 Camels-WY             157.60     159.00         11  
  5 McCoy, Daniel       15 Camels-WY             180.50     148.70         10  
  6 Bienz, Bryce        14 LAR                   154.65     145.85          9  
  7 Hamel, Trenton      14 LAR                   133.35     143.10          7  
  8 Plaisted, Preston      LAN                   100.25     136.30          5  
  9 Deaton, Brayden     16 Camels-WY             156.00     134.70          4  
 10 Hulme, Lucas           LAN                   106.85     133.50          3  
 11 Hatfield, Mitch        DOU-WY                    NP     121.40          2  
 12 Countryman, Garret     LAN                       NP      99.30          1  
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:03.50  4A
        1:14.00  3A
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoffmann, Landon J  15 Camels-WY            1:00.27      58.14 4A      16  
      26.79   31.35                                                
  2 Bonar, Austin L     16 Camels-WY              57.40      58.63 4A      13  
      26.83   31.80                                                
  3 Franc, Jesse        16 LAR                    59.76    1:00.49 4A      12  
      28.00   32.49                                                
  4 Richardson, Noah    16 LAR                  1:01.10    1:01.31 4A      11  
      27.56   33.75                                                
  5 Buckman, Alex       17 LAR                  1:10.16    1:08.20 3A      10  
      31.16   37.04                                                
  6 Fisher, Mathew         RIV                  1:09.49    1:12.45 3A       9  
      33.69   38.76                                                
  7 Vargas, Nathan      16 Camels-WY            1:23.19    1:19.42          7  
      35.11   44.31                                                
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.50  4A
          59.60  3A
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conklin, Ty D       17 Camels-WY              50.40      49.66 4A      16  
      23.47   26.19                                                
  2 Pickard, Logan      17 LAR                    52.30      50.99 4A      13  
      24.27   26.72                                                
  3 Richardson, Jacob   15 LAR                    55.41      54.98 3A      12  
      25.93   29.05                                                
  4 Vincent, Paul       17 Camels-WY              59.18      58.84 3A      11  
      27.96   30.88                                                
  5 Pilon, Colton       15 Camels-WY            1:01.37    1:01.14         10  
      29.51   31.63                                                
  6 Back, Tony             DOU-WY               1:10.95    1:05.94          9  
      31.12   34.82                                                
  7 Shroyer, Nate          RIV                  1:08.45    1:07.23          7  
      31.33   35.90                                                
  8 Gorley, Trystan        RIV                  1:10.37    1:08.10          5  
      31.20   36.90                                                
  9 Stevens, Trevon        RIV                  1:12.52    1:08.82          4  
      34.00   34.82                                                
 10 Baird, Grady M      14 Camels-WY            1:20.35    1:10.84          3  
      34.15   36.69                                                
 11 Spearman, Chase        RIV                  1:13.24    1:11.37          2  
      32.53   38.84                                                
 12 Williams, Alex         RIV                  1:10.51   x1:11.44        
      33.50   37.94                                                
 13 Yorgeson, Holden       RIV                       NT   x1:12.60        
      34.36   38.24                                                
 14 Madewell, Braedon      DOU-WY               1:14.99    1:16.38          1  
      34.78   41.60                                                
 15 Muentzer, Jacob        LAR                  1:17.98    1:17.74        
      37.03   40.71                                                
 16 Skagen, DJ             LAR                  1:22.85    1:23.90        
      38.49   45.41                                                
 17 Jackson, Chance        LAR                  1:22.00   x1:24.09        
      38.94   45.15                                                
 18 Jackson, Cooper        LAR                       NT   x1:33.98        
      43.13   50.85                                                
 19 Davis, Mackie          LAR                  1:33.98   x1:35.13        
      46.81   48.32                                                
 20 Shoopman, Ashton       RIV                  1:42.81   x1:39.97        
      45.59   54.38                                                
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:37.00  4A
        6:25.00  3A
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mittelstaedt, Matt     LAR                  5:40.13    5:38.71 3A      16  
      28.86   32.76   34.05   34.14   34.71   35.16   36.19   36.26
      35.05   31.53                                                
  2 Brandon, Jordan     16 Camels-WY            5:32.33    5:39.46 3A      13  
      29.41   33.51   34.75   35.08   35.28   35.64   35.79   34.86
      33.39   31.75                                                
  3 Glaser, Nick P      16 Camels-WY            5:50.43    5:47.02 3A      12  
      31.33   35.12   35.29   34.74   35.01   35.97   35.76   35.86
      35.26   32.68                                                
  4 Fontana, Connor A   15 LAR                  5:52.63    5:54.29 3A      11  
      30.56   34.36   36.86   35.58   36.46   37.54   36.57   36.27
      35.61   34.48                                                
  5 Kelly, Rowan        14 LAR                  6:06.35    5:58.92 3A      10  
      32.18   36.01   36.25   37.52   37.22   36.78   36.94   35.40
      36.30   34.32                                                
  6 Clerkin, Sean       14 LAR                  6:03.49    6:01.17 3A       9  
      31.85   36.21   36.64   37.24   37.24   37.81   37.26   37.28
      36.00   33.64                                                
  7 Layher, Sawyer         DOU-WY                    NT    6:03.18 3A       7  
      31.07   34.92   36.87   37.56   37.83   37.59   38.85   37.97
      37.02   33.50                                                
  8 Willardson, Elijah  14 Camels-WY            6:00.98    6:22.30 3A       5  
      33.24   37.46   38.94   39.27   40.19   39.77   39.33   39.33
      39.69   35.08                                                
  9 Jessen, Thayne A    15 Camels-WY            6:00.52    6:35.41          4  
      33.96   39.08   40.42   41.19   40.83   41.28   41.13   40.51
      39.10   37.91                                                
 10 Kraft, Michael         RIV                  6:22.97    6:36.61          3  
      33.79   38.14   39.82   40.48   41.66   41.15   41.35   42.44
      40.12   37.66                                                
 11 Gauthier, Spencer   14 Camels-WY                 NT   x7:40.71        
      40.96   45.79   47.35   47.03   47.67   46.51   45.36   47.74
      48.22   44.08                                                
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Campbell County High School-WY  'A'         1:34.70    1:32.92         32  
       22.64    24.21    24.23    21.84                                    
  2 Laramie High School  'A'                    1:34.90    1:34.26         26  
       23.35    23.74    23.56    23.61                                    
  3 Campbell County High School-WY  'B'         1:43.72   x1:42.80        
       26.10    26.02    25.85    24.83                                    
  4 Laramie High School  'B'                    1:49.13   x1:47.41        
       28.39    26.44    27.63    24.95                                    
  5 Campbell County High School-WY  'C'         1:50.86   x1:47.59        
       28.65    26.63    26.45    25.86                                    
  6 Riverton High School  'A'                   1:53.45    1:54.77         24  
     1) Settlemire, Ashton              2) Shroyer, Nate                  
     3) Spearman, Chase                 4) Fisher, Mathew                 
       27.62    29.66    30.76    26.73                                    
  7 Douglas Bearcats-WY  'A'                         NT    1:56.50         22  
     1) Layher, Sawyer                  2) Madewell, Braedon              
     3) Back, Tony                      4) Weiss, Trentn 18               
       27.46    31.65    31.30    26.09                                    
  8 Riverton High School  'B'                        NT   x2:21.42        
     1) Stevens, Trevon                 2) Yorgeson, Holden               
     3) Allen, Josh                     4) Shoopman, Ashton               
       31.69    31.37    38.80    39.56                                    
  9 Laramie High School  'D'                         NT   x2:33.12        
       34.04    35.29    40.58    43.21                                    
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:04.00  4A
        1:13.00  3A
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeYoung, Max        14 LAR                    58.68      55.32 4A      16  
      26.45   28.87                                                
  2 Poley, Gunnar D     15 Camels-WY              55.67      57.47 4A      13  
      27.38   30.09                                                
  3 Albers, JR A        15 Camels-WY            1:01.23    1:01.99 4A      12  
      29.95   32.04                                                
  4 Richardson, Noah    16 LAR                    59.95    1:03.90 4A      11  
      31.15   32.75                                                
  5 Jessen, Thayne A    15 Camels-WY            1:05.39    1:05.05 3A      10  
      31.94   33.11                                                
  6 Settlemire, Ashton     RIV                  1:26.20    1:15.00          9  
      36.41   38.59                                                
  7 Gorley, Trystan        RIV                  1:24.97    1:17.50          7  
      36.69   40.81                                                
  8 Wilcox, Carlton        LAR                  1:23.50    1:21.32          5  
      38.70   42.62                                                
  9 Madewell, Braedon      DOU-WY                    NT    1:38.13          4  
      47.25   50.88                                                
 10 Munda, Cesar           RIV                  1:53.47    1:51.68          3  
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:11.00  4A
        1:19.50  3A
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morton, Trevor L    17 Camels-WY            1:02.55    1:05.40 4A      16  
      30.66   34.74                                                
  2 Weiss, Trentn       18 DOU-WY               1:04.70    1:06.13 4A      13  
      30.83   35.30                                                
  3 Barton, Cole J      16 Camels-WY            1:11.69    1:10.43 4A      12  
      32.79   37.64                                                
  4 Jessen, Tanner A    16 Camels-WY            1:13.14    1:11.39 3A      11  
      33.87   37.52                                                
  5 Christensen, Corte  15 Camels-WY            1:09.45    1:11.48 3A      10  
      33.16   38.32                                                
  6 Shroyer, Nate          RIV                  1:24.13    1:19.01 3A       9  
      37.50   41.51                                                
  7 Bury, Chris         15 LAR                  1:22.15    1:21.23          7  
      36.61   44.62                                                
  8 Coleman, Isaac      17 LAR                  1:22.63    1:22.51          5  
      39.78   42.73                                                
  9 Williams, Alex         RIV                  1:26.97    1:26.37          4  
      39.41   46.96                                                
 10 Wordan, Chord          LAR                  1:31.82    1:26.86          3  
      39.88   46.98                                                
 11 Back, Tony             DOU-WY                    NT    1:35.96          2  
      45.16   50.80                                                
 -- Kelly, Rowan        14 LAR                  1:22.81         DQ        
      41.73   49.16                                                
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Campbell County High School-WY  'A'         3:28.16    3:28.84         32  
       24.23    52.31    16.72    51.48    26.03    55.90    23.07    49.15
  2 Laramie High School  'A'                    3:27.18    3:29.23         26  
       24.67    51.53    24.77    52.47    24.84    52.75    24.38    52.48
  3 Campbell County High School-WY  'B'         3:52.58   x4:04.46        
       29.35  1:01.46    27.43    58.51    28.00  1:00.25    29.14  1:04.24
  4 Laramie High School  'B'                    3:53.13   x4:17.67        
       28.74  1:00.21    32.58  1:08.55    29.84  1:03.88    30.40  1:05.03
  5 Riverton High School  'A'                   4:06.75    4:19.81         24  
     1) Fisher, Mathew                  2) Settlemire, Ashton             
     3) Stevens, Trevon                 4) Kraft, Michael                 
       28.62    59.73    29.49  1:03.35    33.13  1:10.45    31.65  1:06.28
  6 Campbell County High School-WY  'C'         4:24.59   x4:22.71        
       30.23  1:02.98    34.59  1:12.58    31.08  1:06.85    28.36  1:00.30
  7 Riverton High School  'B'                        NT   x5:00.29        
     1) Gorley, Trystan                 2) Yorgeson, Holden               
     3) Munda, Cesar                    4) Williams, Alex                 
       33.42  1:13.92    32.99  1:11.44    38.21  1:24.88    31.27  1:10.05
  8 Laramie High School  'C'                         NT   x5:02.55        
       33.81  1:12.21    35.47  1:16.61    35.79  1:20.03    33.51  1:13.70
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 12                     
 
  1. Campbell County High School         439   2. Laramie High School                 343
  3. Riverton High School                134   4. Douglas Bearcats                     91