Licensed to Rawlins High School        HY-TEK's Meet Manager 9/30/2016 06:23 AM
                  Senior Appreciation Lander Dual - 9/29/2016                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lander  'A'                                 1:56.78    2:10.10         10  
     1) Kulow, Maria JR                 2) Lilygren, McKenzie SO          
     3) Kauffman, Rachel SR             4) Hamilton, Abby JR              
       33.88    34.45    34.16    27.61                                    
  2 Lady Outlaw Swim/Dive-WY  'A'                    NT    2:22.13          5  
     1) Novota, Taylor SR               2) Carnes, Dakota JR              
     3) Olson, Amy SR                   4) Eidenschink, Savannah FR       
       38.28    39.18    33.16    31.51                                    
 -- Lander  'B'                                 2:06.00   X2:16.40        
     1) Brown, Leah FR                  2) Robins, Emilee JR              
     3) Platz, Li FR                    4) Cox, Avery JR                  
       35.48    38.70    34.82    27.40                                    
 -- Lander  'C'                                      NT   X2:20.87        
     1) Cecrle, Becky JR                2) Fontaine, Lauren JR            
     3) McPherson, Makayla FR           4) Stigers, Andrea JR             
       35.20    39.79    34.90    30.98                                    
 -- Lander  'D'                                      NT   X2:31.95        
     1) Fallin, Emily SR                2) Baron, Maria SR                
     3) Williams, Kaylee SR             4) Harris, Noelle SO              
       41.46    39.61    40.43    30.45                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:23.50  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kauffman, Rachel    SR LAN                  2:24.48    2:24.41          8  
      33.35   38.13   38.02   34.91                                
  2 McDaniel, Kaitlin   JR Lady Outlaw's-WY     2:24.10    2:26.24          6  
      32.45   36.40   39.36   38.03                                
  3 McPherson, Makayla  FR LAN                  2:25.55    2:26.64          5  
      33.17   37.20   39.33   36.94                                
  4 Shepard, Haili      JR Lady Outlaw's-WY     2:34.95    2:27.04          4  
      31.70   36.78   39.63   38.93                                
  5 Platz, Li           FR LAN                  2:40.30    2:45.75          3  
      35.66   41.60   44.54   43.95                                
  6 Fontaine, Alexis    FR LAN                       NT    2:50.62          2  
      36.86   43.01   46.29   44.46                                
  7 Schoel, DeNae       SO Lady Outlaw's-WY     2:55.46    2:52.00          1  
      38.02   43.53   45.47   44.98                                
  8 Trevizo, Alexandra  FR Lady Outlaw's-WY     2:48.91    2:55.79        
      39.98 2:15.81   15.76                                        
 -- Fehringer, Molly    SO LAN                  2:30.40   X2:33.31        
      33.21   38.98   41.23   39.89                                
 -- Fontaine, Lauren    JR LAN                  2:19.37   X2:36.01        
      34.34   39.05   41.65   40.97                                
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:44.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olson, Amy          SR Lady Outlaw's-WY     2:34.63    2:35.49 3A       8  
      33.18   41.51   44.03   36.77                                
  2 Cox, Avery          JR LAN                  2:40.15    2:38.25 3A       6  
      34.25   39.69   47.49   36.82                                
  3 Haase, Elise        JR LAN                  2:38.96    2:47.32          5  
      36.84   41.98   49.06   39.44                                
  4 Novota, Taylor      SR Lady Outlaw's-WY     2:50.67    3:02.32          4  
      41.80   44.14   55.16   41.22                                
 -- Harris, Noelle      SO LAN                  2:44.38   X2:48.73        
      36.33   43.42   52.14   36.84                                
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          28.50  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kulow, Maria        JR LAN                    27.20      27.65 3A       8  
  2 Fowler, Olivia      FR LAN                    27.53      28.13 3A       6  
  3 Brown, Leah         FR LAN                    28.38      28.57          5  
  4 Robins, Emilee      JR LAN                    28.27      28.61          4  
  5 McMullen, Aspen Ba  JR Lady Outlaw's-WY       29.46      29.19          3  
  6 Carnes, Dakota      JR Lady Outlaw's-WY       30.45      29.83          2  
  7 Eidenschink, Savan  FR Lady Outlaw's-WY       32.01      31.66          1  
  8 Baron, Maria        SR LAN                    30.82      31.87        
  9 Bald Eagle, Shayli  SO LAN                    32.49      33.98        
 10 Winn, Krysten       JR LAN                    35.25      35.89        
 11 Remer, Mikayla      JR LAN                    36.03      36.55        
 12 Romero, Alexandrea  SO Lady Outlaw's-WY       44.53      43.92        
 -- Stigers, Andrea     JR LAN                    29.43     X29.13        
 -- Gose, Lily          FR LAN                    29.39     X29.45        
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fontaine, Lauren    JR LAN                   309.50     167.50          8  
  2 Shepard, Haili      JR Lady Outlaw's-WY      141.85     149.45          6  
  3 Cecrle, Becky       JR LAN                   130.15     137.30          5  
  4 Baron, Anne         FR LAN                   133.20     130.00          4  
  5 Mendez, Jordan      SR Lady Outlaw's-WY      161.00     124.30          3  
  6 Fontaine, Alexis    FR LAN                   149.85     108.15          2  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:16.50  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lilygren, McKenzie  SO LAN                  1:11.05    1:09.24 3A       8  
      32.61   36.63                                                
  2 Kulow, Maria        JR LAN                  1:13.28    1:15.88 3A       6  
      34.53   41.35                                                
  3 McDaniel, Kaitlin   JR Lady Outlaw's-WY     1:14.78    1:17.35          5  
      36.67   40.68                                                
 -- Hamilton, Abby      JR LAN                  1:26.22   X1:23.74        
      40.51   43.23                                                
 -- Nielsen, Jenny      SR LAN                  1:23.59   X1:24.23        
      38.13   46.10                                                
 -- Remer, Mikayla      JR LAN                  1:29.59   X1:30.77        
      42.13   48.64                                                
 -- Williams, Kaylee    SR LAN                  1:22.55   X1:34.37        
      42.55   51.82                                                
 -- Winn, Krysten       JR LAN                  1:36.04   X1:36.55        
      43.10   53.45                                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:04.25  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Leah         FR LAN                  1:03.05    1:03.96 3A       8  
      29.85   34.11                                                
  2 Haase, Elise        JR LAN                  1:05.13    1:06.74          6  
      32.03   34.71                                                
  3 Cecrle, Becky       JR LAN                  1:07.85    1:06.84          5  
      31.32   35.52                                                
  4 McMullen, Aspen Ba  JR Lady Outlaw's-WY     1:07.43    1:08.36          4  
      31.48   36.88                                                
  5 Paulsen, Whitney    SO Lady Outlaw's-WY     1:12.00    1:10.23          3  
      33.80   36.43                                                
  6 Romero, Alexandrea  SO Lady Outlaw's-WY     1:39.12    1:38.85          2  
      46.64   52.21                                                
 -- Stigers, Andrea     JR LAN                  1:07.28   X1:07.12        
      32.13   34.99                                                
 -- Harris, Noelle      SO LAN                  1:04.71   X1:07.17        
      32.16   35.01                                                
 -- Fallin, Emily       SR LAN                  1:05.24   X1:07.25        
      32.32   34.93                                                
 -- Platz, Li           FR LAN                  1:13.48   X1:09.52        
      33.22   36.30                                                
 -- Stigers, McKella    FR LAN                  1:22.10   X1:14.12        
    1:14.12                                                        
 -- Baron, Anne         FR LAN                  1:18.70   X1:18.25        
      36.62   41.63                                                
 -- Porter, Emily       FR Lady Outlaw's-WY     1:27.50   X1:26.56        
      40.34   46.22                                                
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:41.50  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gose, Lily          FR LAN                  6:37.57    6:21.63 3A       8  
      33.51   37.80   38.26   38.53   39.12   38.83   40.10   39.48
      38.93   37.07                                                
  2 McPherson, Makayla  FR LAN                  6:35.16    6:31.25 3A       6  
      34.21   38.30   40.83   41.01   40.47   40.54   39.36   39.47
      39.75   37.31                                                
  3 Robins, Emilee      JR LAN                  6:27.54    6:47.74          5  
      33.12   38.77   39.27   40.60   41.41   42.05   43.79   43.54
      43.37   41.82                                                
  4 Novota, Taylor      SR Lady Outlaw's-WY     6:38.96    7:18.07          4  
      35.89   40.33   42.61   44.55   45.10   45.42   45.87   46.40
      46.55   45.35                                                
  5 Trevizo, Alexandra  FR Lady Outlaw's-WY     7:50.51    7:56.36          3  
  6 Eidenschink, Savan  FR Lady Outlaw's-WY          NT    8:03.91          2  
  7 Baldwin, Brooke     FR Lady Outlaw's-WY     9:09.30    9:12.30          1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lander  'A'                                 1:50.45    1:51.86         10  
     1) Fowler, Olivia FR               2) Lilygren, McKenzie SO          
     3) Nielsen, Jenny SR               4) Cox, Avery JR                  
       28.65    27.17    28.45    27.59                                    
  2 Lady Outlaw Swim/Dive-WY  'A'               2:00.82    1:55.92          5  
     1) McDaniel, Kaitlin JR            2) Carnes, Dakota JR              
     3) McMullen, Aspen Baley JR        4) Shepard, Haili JR              
       29.69    29.50    28.54    28.19                                    
 -- Lander  'B'                                 1:52.00   X1:57.25        
     1) Hamilton, Abby JR               2) Fehringer, Molly SO            
     3) Brown, Leah FR                  4) Robins, Emilee JR              
       28.13    28.69    29.09    31.34                                    
 -- Lander  'E'                                      NT   X2:08.73        
     1) Gose, Lily FR                   2) Fontaine, Alexis FR            
     3) Baron, Maria SR                 4) Williams, Kaylee SR            
       30.26    34.47    33.09    30.91                                    
 -- Lander  'D'                                      NT   X2:28.62        
     1) Winn, Krysten JR                2) Stigers, McKella FR            
     3) Remer, Mikayla JR               4) Bald Eagle, Shaylissa SO       
       39.52    32.00    39.49    37.61                                    
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:13.50  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nielsen, Jenny      SR LAN                  1:12.98    1:13.64          8  
      36.58   37.06                                                
  2 Cox, Avery          JR LAN                  1:13.04    1:14.00          6  
    1:14.00                                                        
  3 Paulsen, Whitney    SO Lady Outlaw's-WY     1:27.82    1:30.39          5  
      44.34   46.05                                                
  4 Porter, Emily       FR Lady Outlaw's-WY     1:53.82    1:49.71          4  
    1:59.73                                                        
  5 Baldwin, Brooke     FR Lady Outlaw's-WY     1:52.19    1:58.78          3  
      57.50 1:01.28                                                
 -- Hamilton, Abby      JR LAN                  1:18.26   X1:21.81        
      39.17   42.64                                                
 -- Fehringer, Molly    SO LAN                  1:16.36   X1:23.09        
      38.72   44.37                                                
 -- Williams, Kaylee    SR LAN                  1:23.60   X1:24.97        
      41.04   43.93                                                
 -- Bald Eagle, Shayli  SO LAN                  1:28.31   X1:29.70        
    1:29.70                                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:23.00  3A
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olson, Amy          SR Lady Outlaw's-WY     1:17.10    1:20.42 3A       8  
      37.58   42.84                                                
  2 Stigers, McKella    FR LAN                  1:23.88    1:23.78          6  
      38.15   45.63                                                
  3 Fowler, Olivia      FR LAN                  1:23.51    1:24.40          5  
      40.63   43.77                                                
  4 Schoel, DeNae       SO Lady Outlaw's-WY     1:30.14    1:29.75          4  
      41.98   47.77                                                
 -- Baron, Maria        SR LAN                  1:22.36   X1:25.01        
      39.33   45.68                                                
 -- Carnes, Dakota      JR Lady Outlaw's-WY     1:28.90   X1:28.81        
      40.51   48.30                                                
 -- Kauffman, Rachel    SR LAN                  1:30.56   X1:34.14        
      44.60   49.54                                                
 -- Fallin, Emily       SR LAN                  1:39.09   X1:39.45        
      46.40   53.05                                                
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lander  'A'                                 4:00.56    4:04.89         10  
     1) Kulow, Maria JR                 2) Fowler, Olivia FR              
     3) Nielsen, Jenny SR               4) Lilygren, McKenzie SO          
       28.85  1:00.05    29.20  1:01.33    30.07  1:03.62    28.50    59.89
  2 Lady Outlaw Swim/Dive-WY  'A'               4:20.88    4:24.36          5  
     1) McDaniel, Kaitlin JR            2) McMullen, Aspen Baley JR       
     3) Shepard, Haili JR               4) Olson, Amy SR                  
       31.74  1:06.76    31.44  1:08.35    29.65  1:04.15    29.99  1:05.10
  3 Lady Outlaw Swim/Dive-WY  'B'                    NT    5:17.35          3  
     1) Eidenschink, Savannah FR        2) Trevizo, Alexandra FR          
     3) Paulsen, Whitney SO             4) Novota, Taylor SR              
       38.25  1:22.42  1:24.23  2:00.03    39.45  1:15.58    39.32    39.32
 -- Lander  'C'                                      NT   X4:37.00        
     1) Kauffman, Rachel SR             2) Gose, Lily FR                  
     3) Harris, Noelle SO               4) Williams, Kaylee SR            
       32.84  1:10.37    31.51  1:07.01    32.64  1:09.23    33.58  1:10.39
 -- Lander  'B'                                 4:13.00   X4:37.91        
     1) Fehringer, Molly SO             2) Fallin, Emily SR               
     3) Haase, Elise JR                 4) McPherson, Makayla FR          
       30.72  1:08.88    32.80  1:09.70    32.57  1:08.57    33.34  1:10.76
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 12                    
 
  1. Lander                              178   2. Lady Outlaw Swim/Dive               104