3A BOYS STATE TRACK QUALIFIERS

Name
School
Event
Mark
Meet
Cody Milmine
Buffalo
100 Meter Dash
10.72
Jerry Campbell Invitational
Cade Ostenson
Newcastle
100 Meter Dash
11.0
Scott Hardy Memorial
Ashton Schofield
Mountain View
100 Meter Dash
11.2
Lyman Meet
Rowen Ruby
Buffalo
100 Meter Dash
11.24
Camel Qualifier
Marc Wodahl
Buffalo
100 Meter Dash
11.26
Jerry Campbell Invitational
Kaelan Groves
Powell
100 Meter Dash
11.3
Rocky Mountain Invite
Kade Ziegler
Pinedale
100 Meter Dash
11.41
Ted Schroeder Invitational
Larenzo Ebell
Rawlins
100 Meter Dash
11.42
Natrona Invite
CJ Lindsay
Lovell
100 Meter Dash
11.52
Yellowstone Sports Medicine Invite
Conrad Swenson
Lander Valley
100 Meter Dash
11.54
Riverton Dual
Bryan Lemmon
Torrington
110 Meter Hurdles
15.46
Binfield Invite
Briggin Bluemel
Mountain View
110 Meter Hurdles
15.70
Grizzly Invitational
Tyce Dahlberg
Buffalo
110 Meter Hurdles
16.07
Camel Qualifier
Nathan Wagner
Buffalo
110 Meter Hurdles
16.14
Queen City Classic
Sam Porter
Mountain View
110 Meter Hurdles
16.29
Ted Schroeder Invitational
Cade Ostenson
Newcastle
110 Meter Hurdles
16.29
Rapid City Developmental Meet
Conrad Swenson
Lander Valley
110 Meter Hurdles
16.49
Trojan Invite
Sam Kistemann
Lander Valley
1600 Meter Run
4:35.79
Shane Brock
Kaleb Simonson
Lander Valley
1600 Meter Run
4:36.21
Shane Brock
Brady Brooks
Douglas
1600 Meter Run
4:38.70
Buffalo Twilight
Travis Harmon
Mountain View
1600 Meter Run
4:41.08
Morgan Invitaional
Cody Milmine
Buffalo
200 Meter Dash
21.64
Camel Qualifier
Marc Wodahl
Buffalo
200 Meter Dash
22.86
Jerry Campbell Invitational
Kade Ziegler
Pinedale
200 Meter Dash
23.1
Evanston Invite
Brody Karhu
Powell
200 Meter Dash
23.18
D & D Invite
Larenzo Ebell
Rawlins
200 Meter Dash
23.21
Natrona Invite
Rowen Ruby
Buffalo
200 Meter Dash
23.26
Jerry Campbell Invitational
John Fawson
Lander Valley
200 Meter Dash
23.33
Kelly Walsh Invite
CJ Lindsay
Lovell
200 Meter Dash
23.38
Bobcat Invite
Ashton Schofield
Mountain View
200 Meter Dash
23.38
BYU Invitational
Conrad Swenson
Lander Valley
300 Meter Hurdles
40.67
Trojan Invite
Briggin Bluemel
Mountain View
300 Meter Hurdles
40.88
Grizzly Invitational
Aiden Carroll
Burns
300 Meter Hurdles
41.00
Dennis Zowada Track $ Field Invite
Cade Ostenson
Newcastle
300 Meter Hurdles
41.7
Scott Hardy Memorial
Keltan Ewing
Douglas
300 Meter Hurdles
42.58
Buffalo Twilight
Aaron Thiele
Buffalo
300 Meter Hurdles
42.62
Camel Qualifier
Dylan Preator
Powell
300 Meter Hurdles
42.65
Laurel/Park City Invite
Jack Sweeney
Lander Valley
300 Meter Hurdles
42.75
Riverton Dual
Tyler Nichols
Lovell
300 Meter Hurdles
42.85
Bobcat Invite
Sam Porter
Mountain View
300 Meter Hurdles
42.86
Ted Schroeder Invitational
Tanner Erickson
Mountain View
3200 Meter Run
10:15.96
BYU Invitational
Porter Harman
Worland
3200 Meter Run
10:20.69
Cody Trackstravaganza
Jayden Yates
Powell
3200 Meter Run
10:21.64
Cody Trackstravaganza
Kaleb Simonson
Lander Valley
3200 Meter Run
10:22.12
Roy Peck Invitational
Sam Kistemann
Lander Valley
3200 Meter Run
10:26.75
Roy Peck Invitational
Alan Merritt
Powell
3200 Meter Run
10:27.6
Rocky Mountain Invite
Travis Harmon
Mountain View
3200 Meter Run
10:28.73
Grizzly Invitational
Cody Milmine
Buffalo
400 Meter Dash
49.11
Camel Qualifier
Jay Cox
Powell
400 Meter Dash
50.77
Cody Trackstravaganza
Brody Karhu
Powell
400 Meter Dash
51.02
Lovell Invitational
Trenton Well
Mountain View
400 Meter Dash
51.45
BYU Invitational
Brady Brooks
Douglas
800 Meter Run
1:58.71
Camel Qualifier
Jay Cox
Powell
800 Meter Run
2:00.6
Rocky Mountain Invite
Ezekiel Newman
Lovell
800 Meter Run
2:01.0
Rocky Mountain Invite
Nathaniel Woodruff
Torrington
Discus
141' 1"
Douglas Twilight
Corbin Harris
Torrington
Discus
141' 10"
Douglas Twilight
Joseph Turner
Lyman
Discus
145' 5"
West Side Meet
Quinn Lindsay
Lovell
Discus
146' 9"
Bill Gerard Memorial Track Meet
Kimball Madsen
Mountain View
Discus
148' 3"
Ted Schroeder Invitational
Ryan Good
Powell
Discus
148' 9"
Lovell Invitational
Tate Hughes
Big Piney
High Jump
6' 0"
Evanston Invite
Bryan Lemmon
Torrington
High Jump
6' 0"
Binfield Invite
Cole Harman
Worland
High Jump
6' 0"
LA Kohnke Powell Atletic Roundtable
Nathan Wagner
Buffalo
High Jump
6' 0"
Queen City Classic
Tyce Dahlberg
Buffalo
High Jump
6' 2"
Buffalo Twilight
Sutton Perry
Douglas
High Jump
6' 2"
Wheatland Invite
Ashton Schofield
Mountain View
High Jump
6' 2"
Sky View Invitational
Colby Warner
Powell
High Jump
6' 4"
Yellowstone Sports Medicine Invite
Dylan Pearson
Wheatland
High Jump
6' 6"
Wiseman Invite
Cody Milmine
Buffalo
Long Jump
20' 10.50"
Jerry Campbell Invitational
Rowen Ruby
Buffalo
Long Jump
21' 1.75"
Yellowstone Sports Medicine Invite
Cade Ostenson
Newcastle
Long Jump
21' 11.50"
Rapid City Developmental Meet
Marc Wodahl
Buffalo
Long Jump
21' 3.00"
Little Goose Jump and Throw
John Fawson
Lander Valley
Pole Vault
12' 10"
Shane Brock
Jake Hicks
Wheatland
Pole Vault
12' 10"
Wiseman Invite
Boe Clayson
Burns
Pole Vault
12' 10"
Burns Invite
Kelton Ewing
Douglas
Pole Vault
12' 4"
Camel Qualifier
Tanner Collins
Mountain View
Pole Vault
12' 5.25"
BYU Invitational
Aiden Carroll
Burns
Pole Vault
12' 7"
Dennis Zowada Track $ Field Invite
Kaelan Groves
Powell
Pole Vault
13' 0"
Rocky Mountain Invite
Conner Micheli
Mountain View
Pole Vault
15' 1"
Grizzly Invitational
Brody Karhu
Powell
Pole Vault
15' 1"
Rocky Mountain Invite
Dylan Preator
Powell
Shot Put
41' 1.50"
April Fools Dual
Tel Malone
Mountain View
Shot Put
46' 10.00"
Grizzly Invitational
Wade Pollock
Burns
Shot Put
47' 1.00"
Dennis Zowada Track $ Field Invite
Corbin Harris
Torrington
Shot Put
48' 0.00"
Binfield Invite
Joseph Turner
Lyman
Shot Put
48' 2.00"
West Side Meet
Ryan Good
Powell
Shot Put
49' 5.00"
Yellowstone Sports Medicine Invite
Nathaniel Woodruff
Torrington
Shot Put
50' 3.00"
Binfield Invite
Quinn Lindsay
Lovell
Shot Put
52' 5.00"
Yellowstone Sports Medicine Invite
Datlon Woodward
Powell
Triple Jump
41' 9.75"
Cody Trackstravaganza
Dylan Preator
Powell
Triple Jump
42' 1.00"
D & D Invite
Luke Branson
Mountain View
Triple Jump
42' 11.00"
Sky View Invitational
Brenden Lundberg
Lovell
Triple Jump
43' 0.00"
Yellowstone Sports Medicine Invite
Mason Ozuna
Mountain View
Triple Jump
43' 2.00"
Lyman Meet

3A BOYS STATE TRACK RELAY TEAM QUALIFIERS

School
Names
Relay
Mark
Meet
Lander Valley
Justin Bever
Jayden Thomas
Jack Sweeney
Sam Kistemann
1600 Medley Relay
3:42.41
Lander Twilight
Douglas
Brady Brooks
Kenyion Townsend
Jayden Archuleta
Heath Hayes
1600 Medley Relay
3:44.09
Camel Qualifier
Worland
Chris Nicholas
Tommy Eckert
Marcus Wiley
Porter Harman
1600 Medley Relay
3:47.15
Worland Triangular
Buffalo
Cody Milmine
Aaron Thiele
Marc Wodahl
Kollen Milmine
1600 Medley Relay
3:48.11
Queen City Classic
Powell
Reed Smith
Landon Lengfelder
Dylan Cordes
Jay Cox
1600 Medley Relay
3:49.19
LA Kohnke Powell Atletic Roundtable
Thermopolis
Blake Williams
Jesse Skelton
Wyatt McDermott
Kolby George
1600 Medley Relay
3:50.0
Worland Triangular
Rawlins
Jarron Mascarenas
Ebell Larenzo
Isaac Nitschke
Caleb Johansson
1600 Medley Relay
3:50.87
Bobcat Invite
Buffalo
Morgan Felbeck
Ryan Dyess
Rowen Ruby
Kollen Milmine
1600 Medley Relay
3:50.98
Dan Hansen Invite
Douglas
Hayden Archuleta
Heath Hayes
Brady Brooks
Cameron Spence
1600 Medley Relay
3:51.20
Trojan Invite
Buffalo
Rowen Ruby
Morgan Felbeck
Cody Milmine
Marc Wodahl
4x100 Meter Relay
42.95
Camel Qualifier
Buffalo
Rowen Ruby
Beau Toyne
Cody Milmine
Marc Wodahl
4x100 Meter Relay
43.68
Jerry Campbell Invitational
Lander Valley
Justin Bever
John Fawson
Shawn Cozzens
Conrad Swenson
4x100 Meter Relay
44.70
Roy Peck Invitational
Pinedale
Colby White
Thomas Harnock
Eric Liu
Kade Ziegler
4x100 Meter Relay
44.8
Evanston Invite
Lovell
CJ Lindsay
Brenden Lundberg
Jacob Grant
Hunter Hrris
4x100 Meter Relay
45.11
Yellowstone Sports Medicine Invite
Mountain View
Ashton Schofield
Briggin Bluemel
Kimball Madsen
Mason Ozuna
4x100 Meter Relay
45.16
UVU Invitational
Mountain View
Ashton Schofield
Briggin Bluemel
Tanner Collin
Kimball Madsen
4x100 Meter Relay
45.25
BYU Invitational
Worland
Tommy Eckert
Garett Cole
Victor Olvera
Chris Nicholas
4x100 Meter Relay
45.45
LA Kohnke Powell Atletic Roundtable
Powell
Kadden Abraham
Riley Bennett
Landon Lengfelder
Kaelan Groves
4x100 Meter Relay
45.62
Laurel/Park City Invite
Pinedale
Teagon Pennock
Kade Zeigler
Thomas Harnock
Eric Liu
4x100 Meter Relay
45.63
Ted Schroeder Invitational
Powell
Jay Cox
Brody Karhu
Dylan Cordes
Dylan Preator
4x400 Meter Relay
3:31.12
Laurel/Park City Invite
Douglas
Brady Brooks
Kenyion Townsend
Camerin Spence
Heath Hayes
4x400 Meter Relay
3:32.40
Camel Qualifier
Buffalo
Cody Milmine
Aaron Thiele
Marc Wodahl
Rowen Ruby
4x400 Meter Relay
3:32.54
Douglas Twilight
Douglas
Brady Brooks
Kenyion Townsend
Sutton Perry
Heath Hayes
4x400 Meter Relay
3:33.71
Buffalo Twilight
Powell
Jay Cox
Aidan Jacobson
Brady Karhu
Dylan Preator
4x400 Meter Relay
3:35.04
Cody Trackstravaganza
Mountain View
Hunter Gross
Briggin Bluemel
Trenton Wells
Sam Porter
4x400 Meter Relay
3:36.46
Grizzly Invitational
Pinedale
Gatlin Egle
Aaron Stewart
Anival Ramos
Eric Liu
4x400 Meter Relay
3:36.86
Lynn Williams Invitational
Lander Valley
Joe Goodrich
Micah Kistemann
Ethan Kraft
Kaleb Simonson
4x800 Meter Relay
8:32.71
Kelly Walsh Invite
Lander Valley
Micah Kistemann
Joe Goodrich
Ethan Kraft
Sam Kistemann
4x800 Meter Relay
8:38.97
Roy Peck Invitational
Lander Valley
Kaleb Simonson
Zane Sandall
Sam Kisteman
Joe Goodrich
4x800 Meter Relay
8:45.66
Trojan Invite
Lander Valley
Micah Kisteman
Zane Sandall
Ethan Kraft
Sam Kisteman
4x800 Meter Relay
8:47.14
Natrona Invite
Burns
Jack Ickes
Wyatt Ebben
Kaden Lakin
Colby Stockton
4x800 Meter Relay
8:48.48
Best in the West

Date Last Updated:
5/11/2019

BACK TO THE TRACK SCOREBOARD