4A BOYS STATE TRACK QUALIFIERS

Name
School
Event
Mark
Meet
Wyatt Moore
Star Valley
100 Meter Dash
10.67
Dave Draney Invite
Matt Roma
Sheridan
100 Meter Dash
11.03
Jerry Campbell Invitational
Kevin Mei
Rock Springs
100 Meter Dash
11.16
Ted Schroeder Invitational
Chase Brachtenbach
Natrona County
100 Meter Dash
11.18
Natrona Invite
Marcos Molina
Green River
100 Meter Dash
11.19
Ted Schroeder Invitational
Nate Yeadon
Natrona County
100 Meter Dash
11.30
Natrona Invite
Sam Hageman
East
100 Meter Dash
11.32
Brighton Mercury Invite
Darius Wiggins
Kelly Walsh
100 Meter Dash
11.32
Jerry Campbell Invitational
Donte Wilson
Kelly Walsh
100 Meter Dash
11.35
Trojan Invite
Favor Okere
Rock Springs
100 Meter Dash
11.36
Ted Schroeder Invitational
Brock Bomar
Sheridan
100 Meter Dash
11.36
Gary Benson Border War
Nico Vite
Central
100 Meter Dash
11.37
Runners Roost Invite
Emory Yoosook
Kelly Walsh
100 Meter Dash
11.39
Jerry Campbell Invitational
Tyler Whitley
Kelly Walsh
100 Meter Dash
11.40
Trojan Invite
Hunter Brown
Natrona County
100 Meter Dash
11.42
Roy Peck Invitational
Jared Grenz
Cody
100 Meter Dash
11.44
Yellowstone Sports Medicine Invite
Alec Riegert
Sheridan
110 Meter Hurdles
14.68
Gary Benson Border War
Tyson Edwards
Thunder Basin
110 Meter Hurdles
15.27
Jerry Campbell Invitational
Tanner Pafford
Central
110 Meter Hurdles
15.81
Runners Roost Invite
Cole Goich
Rock Springs
110 Meter Hurdles
15.82
Ted Schroeder Invitational
Dylan Hayden
Thunder Basin
110 Meter Hurdles
15.86
Kelly Walsh 9/10 Invite
Jamin Barker
Evanston
110 Meter Hurdles
15.87
Dave Draney Invite
Hunter Brandt
Natrona County
110 Meter Hurdles
15.88
Roy Peck Invitational
Kyle Meinecke
Sheridan
110 Meter Hurdles
15.97
Dan Hansen Invite
Wyatt Sullivan
Jackson Hole
1600 Meter Run
4:26.99
Sky View Invitational
Dallin Cardon
Evanston
1600 Meter Run
4:27.32
Desert Hills Invitational
Mac Staryk
Jackson Hole
1600 Meter Run
4:29.97
Grizzly Invitational
Wyatt Moore
Star Valley
200 Meter Dash
22.16
Sugar-Salem Icebreaker
Emory Yoosook
Kelly Walsh
200 Meter Dash
22.30
Trojan Invite
Matt Roma
Sheridan
200 Meter Dash
22.32
Jerry Campbell Invitational
Sam Hageman
East
200 Meter Dash
22.57
Brighton Mercury Invite
Alec Riegert
Sheridan
200 Meter Dash
22.58
Gary Benson Border War
Jared Grenz
Cody
200 Meter Dash
22.66
Yellowstone Sports Medicine Invite
Darius Wiggins
Kelly Walsh
200 Meter Dash
22.82
Trojan Invite
Nico Vite
Central
200 Meter Dash
22.82
Runners Roost Invite
Chase Brachtenbach
Natrona County
200 Meter Dash
22.95
Natrona Invite
Alec Riegert
Sheridan
300 Meter Hurdles
39.00
Dan Hansen Invite
Cole Goich
Rock Springs
300 Meter Hurdles
40.30
Ted Schroeder Invitational
Tyson Edwards
Thunder Basin
300 Meter Hurdles
41.18
Natrona Invite
Asefa Wetzel
Star Valley
3200 Meter Run
9:41.99
Blackfoot High School Invite
Peter Visser
Star Valley
3200 Meter Run
9:44.00
Blackfoot High School Invite
Derk Lyford
Laramie
3200 Meter Run
9:48.50
Altitude Running Invite
Owen Preston
Cody
3200 Meter Run
9:53.66
Gary Benson Border War
Dallin Cardon
Evanston
3200 Meter Run
9:55.20
Desert Hills Invitational
Connor Etzelmiller
Natrona County
3200 Meter Run
9:56.04
Gary Benson Border War
Marcos Valerio
Green River
3200 Meter Run
9:57.83
Early Bird Invite
Tyrell Halladay
Evanston
800 Meter Run
1:58.69
Desert Hills Invitational
Asefa Wetzel
Star Valley
800 Meter Run
1:58.81
Dave Draney Invite
Tanner Bullock
Central
Discus
137' 2"
Murray Kula Invitational
Joshua Carr
Natrona County
Discus
138' 8"
Basin Nation Outdoor Meet
Brendon Gustafson
Natrona County
Discus
143' 5"
Jerry Campbell Invitational
Marcus Glick
Thunder Basin
Discus
147' 8"
Natrona Invite
Brock Spiegelberg
Kelly Walsh
Discus
148' 1"
Natrona - Kelly Walsh Dual
Zach Geffre
Rock Springs
Discus
152' 8"
Taylorsville Invite
Ryan Kienzle
Thunder Basin
Discus
165' 4"
Basin Nation Outdoor Meet
Gabe Gibson
Thunder Basin
High Jump
6' 0"
Queen City Classic
Jefferson Danso
East
High Jump
6' 0"
Okie Blanchard Invite
Paxton Yakel
Kelly Walsh
High Jump
6' 0"
Kelly Walsh 9/10 Invite
Josh Ahrens
Sheridan
High Jump
6' 0"
Dan Hansen Invite
Favor Okere
Rock Springs
High Jump
6' 0"
Natrona Invite
Derek Lionberger
Rock Springs
High Jump
6' 2"
Natrona Invite
Sage Coventry
Kelly Walsh
High Jump
6' 4"
Natrona Invite
Gus Wright
Sheridan
High Jump
6' 4"
Queen City Classic
Hunter Brown
Natrona County
High Jump
6' 6"
Trojan Invite
Sage Coventry
Kelly Walsh
Long Jump
21' 2.50"
Jerry Campbell Invitational
Jason Upton
Laramie
Long Jump
21' 2.75"
Altitude Running Invite
Wyatt Moore
Star Valley
Long Jump
21' 3.00"
Sugar-Salem Icebreaker
Dakota Merritt
East
Long Jump
21' 3.75"
Fightin' Reds Invite
Emory Yoosook
Kelly Walsh
Long Jump
21' 4.50"
Natrona Invite
Remar Pitter
Campbell County
Long Jump
21' 6.00"
Kelly Walsh 9/10 Invite
Izak Aksamit
Sheridan
Long Jump
21' 7.00"
Kelly Walsh 9/10 Invite
Hunter Brown
Natrona County
Long Jump
23' 7.00"
Trojan Invite
Aiden Moriss
Laramie
Pole Vault
12' 10"
Trojan Invite
Rico Imus
Thunder Basin
Pole Vault
12' 10"
Gary Benson Border War
Cris Periman
Evanston
Pole Vault
12' 10"
Grizzly Invitational
Karson Skalsky
Kelly Walsh
Pole Vault
13' 0"
Natrona - Kelly Walsh Dual
Ryan Karajanis
Sheridan
Pole Vault
13' 4"
Trojan Invite
Matt Legler
Sheridan
Pole Vault
13' 7"
Dan Hansen Invite
Madden Hart
Jackson Hole
Pole Vault
13' 7"
Dave Draney Invite
Ryan Foy
Kelly Walsh
Pole Vault
14' 0"
Natrona - Kelly Walsh Dual
Tanner Bullock
Central
Shot Put
48' 10.00"
Murray Kula Invitational
Scott Uglow
East
Shot Put
48' 11.00"
Brighton Mercury Invite
Brendon Gustafson
Natrona County
Shot Put
49' 11.00"
Trojan Invite
Riley Cash
Central
Shot Put
49' 2.00"
Runners Roost Invite
Ryan Kienzle
Thunder Basin
Shot Put
53' 1.00"
Jerry Campbell Invitational
Thomas Nolan
Kelly Walsh
Triple Jump
42' 4.50"
Trojan Invite
Sage Coventry
Kelly Walsh
Triple Jump
42' 5.00"
Trojan Invite
Blain Dilly
Central
Triple Jump
43' 0.50"
Okie Blanchard Invite
Sam Spiker
Central
Triple Jump
43' 3.75"
Okie Blanchard Invite
Jefferson Danso
East
Triple Jump
44' 0.25"
Fightin' Reds Invite
Hunter Brown
Natrona County
Triple Jump
45' 8.50"
Trojan Invite

4A BOYS STATE TRACK RELAY TEAM QUALIFIERS

School
Names
Relay
Mark
Meet
Thunder Basin
Dylan Hayden
Caleb Schleckeway
Zafran Khan
Zach Wilcox
1600 Medley Relay
3:26.53
Gary Benson Border War
Star Valley
Dean Shaw
Wyatt Moore
Peter Visser
Asefa Wetzel
1600 Medley Relay
3:34.45
Dave Draney Invite
Evanston
Cris Periman
Gabe Morris
Tyrell Halladay
Kody Smith
1600 Medley Relay
3:40.94
Grizzly Invitational
Sheridan
Carter McComb
Matt Roma
Alec Riegert
Brock Bomar
4x100 Meter Relay
43.40
Dan Hansen Invite
Kelly Walsh
Tyler Whitley
Darrius Wiggins
Donte Wilson
Emory Yoosook
4x100 Meter Relay
43.83
Natrona - Kelly Walsh Dual
Sheridan
Izak Aksamit
Matt Roma
Cody Stults
Alec Riegert
4x400 Meter Relay
3:25.70
Gary Benson Border War
Evanston
Cade Francom
Garrett Berger
Tyrell Halladay
Gabe Morris
4x400 Meter Relay
3:28.55
Davis Invitational
Natrona County
Avery Cox
Nolan Valdez
Tehl Campbell
Hunter Brown
4x400 Meter Relay
3:29.79
Gary Benson Border War
Evanston
Kody Smith
Tyrell Halladay
Chris Periman
Gabe Morris
4x400 Meter Relay
3:31.16
Desert Hills Invitational
Sheridan
Garrett Avery
Tim Brown
Wyatt Shaw
Alex Garber
4x800 Meter Relay
8:16.70
Gary Benson Border War

Date Last Updated:
4/24/2019

BACK TO THE TRACK SCOREBOARD