WHSAA State Qualifying Track Meets

Date
Meet
Location
Director
Referee
Starter
3/14/2019
Blackfoot High School Invite
Blackfoot, ID
Cody Shelley
N/A
N/A
3/15/2019
Rifle Invite
Rifle, CO
Kyle Mickelson
N/A
N/A
3/16/2019
Early Bird Invite
Orem, UT
Tyler Anderson
N/A
N/A
3/16/2019
Glen Legler Memorial Earlybird
Casper (NC)
Bryan Honken
Rosie Brown
Tom Nirider, Gary Glenn
3/16/2019
Wind River Invite
Pavillion
James Cunningham
Justin Walker
Justin Walker
3/20/2019
Brighton Mercury Invite
Brighton, CO
Harold Martin
N/A
N/A
3/21/2019
Sugar-Salem Icebreaker
Sugar City,SD
Jay Miller
N/A
N/A
3/21/2019
West Side Meet
Dayton, ID
Tyson Moser
N/A
N/A
3/22/2019
Natrona Invite
Casper (NC)
Bryan Honken
Rosie Brown
Tom Nirider, Gary Glenn
3/22/2019
Runners Roost Invite
Ft. Collins, CO
Conrad Christ
N/A
N/A
3/23/2019
Binfield Invite
Scottsbluff, NE
David Hoxworth
N/A
N/A
3/23/2019
Carbon High Farm Bureau Invite
Price, UT
Jimmy Jewkes
N/A
N/A
3/23/2019
Morrill Early Bird
Morrill, NE
Josh Guerue
N/A
N/A
3/23/2019
Warrior Invitational
Grand Junction, CO
Randy Powell
N/A
N/A
3/23/2019
Yellowstone Sports Medicine Invite
Cody
Tony Hult
Bill Adkins
Tom Nirider
3/26/2019
Sidney Invite
Sidney, NE
Mike Brockhaus
N/A
N/A
3/27/2019
Rapid City Developmental Meet
Rapid City, SD
Jordan Bauer
N/A
N/A
3/27/2019
Wheatland Invite
Wheatland
Ray Larson
Ray Larson
Ray Larson
3/28/2019
Basin Nation Outdoor Meet
Gillette
Tom Seamans
Tom Seamans
Mike Jennings
3/29/2019
Meeker Invitational
Meeker, CO
Klark Kindler
N/A
N/A
3/29/2019
Pete Olson Memorial
Big Piney
Jess Nugent
KC Lehr
KC Lehr
3/30/2019
Altitude Running Invite
Ft. Collins, CO
Conrad Christ
N/A
N/A
3/30/2019
Bayard CD Meet
Bayard, NE
James Miller
N/A
N/A
3/30/2019
Bill Gerard Memorial Track Meet
Greybull
Nolan Tracy
Nolan Tracy
Joe White
3/30/2019
Bulldog Invitational
Greeley, CO
Ryan Wehrman
N/A
N/A
3/30/2019
Copper Hills Invitational
West Jordan, UT
Glen Varga
N/A
N/A
3/30/2019
Jerry Campbell Invitational
Buffalo
Ryan Mader
Shane Parker
Mike Jennings
3/30/2019
UVU Invitational
Orem, UT
Nelson Orton
N/A
N/A
3/30/2019
Wyoming Indian HS Invite
Ethete
Keith Bauder
James Cunningham / Keith Bauder
Justin Walker
4/1/2019
April Fools Dual
Cody
Tony Hult
Scott Smith
Joe White
4/1/2019
Tri-State Invite
Chappel, NE
Missy Koenen
N/A
N/A
4/2/2019
Murray Kula Invitational
Windsor, CO
Bryan Horn
N/A
N/A
4/4/2019
Mitchell Invite
Mitchell, NE
Jimmie Rhodes
N/A
N/A
4/5/2019
Burlington Invitational
Burlington
Joe White
Joe White
Joe White
4/5/2019
Desert Hills Invitational
St, George, UT
Dace Goulding
N/A
N/A
4/5/2019
Madison Invitational
Rexburg, ID
Shayne Proctor
N/A
N/A
4/5/2019
Queen City Classic
Spearfish, SD
Ron Erion
N/A
N/A
4/5/2019
Rawlins Invite
Rawlins
Sandy Jebens
Sandy Jebens
Tom Nirider
4/5/2019
Trojan Invite
Casper (KW)
AJ Nathan
Jen Lijewski
Gary Glenn
4/6/2019
Fightin' Reds Invite
Eaton, CO
Marshal Parks
N/A
N/A
4/6/2019
Frank Woodbarn Invitational
Grand Junction, CO
Gregg Hawkins
N/A
N/A
4/6/2019
LA Kohnke Powell Atletic Roundtable
Powell
Tim Wormald
Scott Smith
Bill Adkins
4/6/2019
Ted Schroeder Invitational
Rock Springs
Mike Lopiccolo
Ted Schroeder
Tom Nirider
4/9/2019
Douglas/Buffalo Dual
Douglas
Justin Carr
Mark Steward
Bryon Mowry
4/9/2019
Kelly Walsh 9/10 Invite
Casper (KW)
AJ Nathan
Jen Lijewski
Gary Glenn
4/9/2019
Lyman Meet
Lyman
Todd Limoges
Loren Huntsman
Todd Limoges
4/11/2019
D & D Invite
Worland
Mark Mortimer
Tracey Wiley
Joe White
4/12/2019
Finch-Lehner Invite
Glenrock
Julie Kuhlman
Chris Gray
Gary Glenn
4/12/2019
Kaycee MS/HS Invite
Kaycee
Dustin Sipe
Pat Neeley
Pat Neeley
4/12/2019
Lynn Williams Invitational
Jackson
Mike Hansen
Jeff Parrott
Jeff Parrott
4/13/2019
Center of the Nation Invite
Belle Fourche, SD
Clay Anderson
N/A
N/A
4/13/2019
Dan Hansen Invite
Sheridan
Don Julian
Kasey Garnhart
Bryon Mowry
4/13/2019
Grizzly Invitational
Logan, UT
Eric Strand
N/A
N/A
4/13/2019
Lovell Invitational
Lovell
Joe Koritnik
Joe Koritnik
Joe White
4/13/2019
Max Marr Spartan Classic
Berthoud, CO
Colby Schultz
N/A
N/A
4/13/2019
Ogden Invitational
Ogden, UT
Scott Yetter
N/A
N/A
4/13/2019
Roy Peck Invitational
Riverton
Tim Bell/Reggie Miller
Mike Harris
Tom Nirider
4/13/2019
Taylorsville Invite
Taylorsville, UT
Guy Mackay
N/A
N/A
4/15/2019
Burns Invite
Burns
Barry Ward
Barry Ward
John Binning
4/15/2019
Okie Blanchard Invite
Cheyenne (East)
Jerry Schlabs
Jesse Blun
Craig Prine
4/16/2019
East/South Throwers Meet
Cheyenne
Jerry Schlabs
Jesse Blun
N/A
4/16/2019
Gary Benson Border War
Sheridan
Don Julian
Kasey Garnhart
Bryon Mowry
4/16/2019
George Calvert Invite
Mitchell, NE
Jimmie Rhodes
N/A
N/A
4/17/2019
Dave Draney Invite
Afton
Homer Bennett
Robert Erickson
Tom Nirider
4/17/2019
Steamboat Springs Invitational
Steamboat Springs, CO
Luke DeWolfe
N/A
N/A
4/17/2019
Wright Pre-Easter
Wright
Pat Neeley
Tim Albin
Pat Neeley
4/18/2019
Big Horn/Tongue River Dual
Big Horn
Shane Parker
Shane Parker
Shane Parker
4/18/2019
Central Invitational
Cheyenne
Bruce Mowry
Sean Wilde
Craig Prine
4/18/2019
Douglas Twilight
Douglas
Justin Carr
Mark Steward
Byron Mowry
4/18/2019
Dubois Triangular
Dubois
David Trembly
David Trembly
David Trembly
4/18/2019
Lander Twilight
Lander
Ben Gose
Keith Bauder
Mike Harris
4/18/2019
Laurel/Park City Invite
Laurel, MT
Roger Heimbigner
N/A
N/A
4/18/2019
Natrona - Kelly Walsh Dual
Casper (NC)
Bryan Honken
Rosie Brown
Tom Nirider, Gary Glenn
4/18/2019
Pine Bluffs Invitational
Pine Bluffs
Will Gray
Dustin Lee
John Binning
4/18/2019
Scottsbluff Twilight Invite
Scottsbluff, NE
David Hoxworth
N/A
N/A
4/18/2019
Valley of the Chiefs Meet
Lodge Grass, MT
Rob Stuffer
N/A
N/A
4/18/2019
Worland Triangular
Worland
Mark Mortimer
Tracey Wiley
Joe White
4/20/2019
Davis Invitational
Kaysville, UT
TBD
N/A
N/A
4/20/2019
Sky View Invitational
Smithfield, UT
Jim Walker
N/A
N/A
4/23/2019
Best in the West
Scottsbluff, NE
David Hoxworth
N/A
N/A
4/23/2019
Jackalope Cage Wars
Douglas
Justin Carr
Mark Steward
N/A
4/23/2019
Laramie/South Dual
Laramie
Jeff Lewis
Gil Bradfield
John Binning
4/23/2019
Northern Hills Qualifier
Belle Fourche, SD
Clay Anderson
N/A
N/A
4/23/2019
Riverton Dual
Riverton
Tim Bell/Reggie Miller
Mike Harris
Tom Nirider
4/23/2019
Worland Throwers Meet
Worland
Mark Mortimer
Tracey Wiley
N/A
4/24/2019
Evanston Invite
Evanston
Ryan Berger
Roy Barker
Tom Nirider
4/25/2019
Buffalo Twilight
Buffalo
Ryan Mader
Shane Parker
Mike Jennings
4/25/2019
Wyoming Indian Twilight Invite
Ethete
Keith Bauder
Keith Bauder
Justin Walker
4/26/2019
Clint Wells Invite
Craig, CO
Bobby Howard
N/A
N/A
4/26/2019
Meeteetse Longhorn Invitational
Meeteetse
Ty Myers
Joe White
Joe White
4/26/2019
Pinedale Mountain Man Invite
Pinedale
Jake Rich
Eric Oram
KC Lehr
4/26/2019
Scott Hardy Memorial
Wright
Pat Neeley
Tim Albin
Pat Neeley
4/26/2019
Tiger/Grizz Invitational
Idaho Falls, ID
Greg Baczule
N/A
N/A
4/26/2019
Tongue River Pre Prom Invite
Dayton
Tim Maze
Steve Hanson
Shane Parker
4/27/2019
Black Hills Track Classic
Sturgis, SD
Todd Palmer
N/A
N/A
4/27/2019
Burt Willford Memorial Track Meet
Saratoga
Greg Bartlett
Ken Collamer
Ken Collamer
4/27/2019
Dennis Zowada Track $ Field Invite
Lusk
Jim Lyons
Sandra Johnson
Ray Larson
4/27/2019
Kelly Walsh Invite
Casper (KW)
AJ Nathan
Jen Lijewski
Gary Glenn
4/27/2019
Liberty Bell Invitational
Littleton, CO
Tyler Knoblock
N/A
N/A
4/27/2019
Rocky Mountain Invite
Cowley
Nolan Tracy
Joe White
Joe White
4/30/2019
Camel 9/10
Gillette (CCHS)
Cliff Hill
Cliff Hill
Mike Jennings
4/30/2019
Jeff Hereford Invitational
Mountain View
Dustin Rees
Dustin Rees
Dustin Rees
4/30/2019
Mick Tonkel Fly High Classic
Upton
Jim O' Connor
Beau Garcia
Pat Neely
4/30/2019
Powder River Power
Wright
Pat Neeley
Tim Albin
N/A
5/2/2019
Little Goose Jump and Throw
Big Horn
Shane Parker
Shane Parker
N/A
5/2/2019
Pine Bluffs Field Event Extravaganza
Pine Bluffs
Will Gray
Dustin Lee
N/A
5/3/2019
Bobcat Invite
Thermopolis
Brandon Deromedi
Aimee Kay
Joe White
5/3/2019
Bulldog Invite
Sundance
Jim O'Connor
Jim O'Connor
Mike Jennings
5/3/2019
Camel Qualifier
Gillette (CCHS)
Larry Yeradi
Larry Yeradi
Eric Finn
5/3/2019
Viking Invite
Denver, CO
Kevin Bendry
N/A
N/A
5/3/2019
Wiseman Invite
Burns
Barry Ward
Barry Ward
John Binning
5/4/2019
SEWAC Track Meet
Lusk
Jim Lyons
Sandra Johnson
Ray Larson
5/4/2019
Shane Brock
Riverton
Ben Gose
Keith Bauder
Mike Harris
5/10/2019
1A/2A/4A East Regional
Sheridan
Don Julian
Wendall Robison
TBD
5/10/2019
3A East Regional
Burns
Barry Ward
Barry Ward
TBD